שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

דולי מודעי

את דולי מודעי אני פוגש לפחות פעם בשנה. זה קורה בטקס לזכר חללי ליל הגשרים בגשר הזיו. הפעם הזו היתה בשבוע שעבר, עת מלאו 65 שנים לפיצוץ הנורא שקטל י"ד פלמ"חאים ובהם דודי, אחי אבי, יהודה גביש.
 
דולי מודעי נולדה וחיה במושב השיתופי רגבה שבמטה אשר (לשעבר סולם צור). היא שרתה בלהקת פיקוד צפון (יחד עם דודו דותן ועירית דותן) ובצוות הווי גולני (יחד עם נורית גלרון, אריק סיני ואייל גפן). בקריירה האזרחית שלה היתה סולנית חבורת זמרי מטה אשר וזמרת מצליחה בזכות עצמה המופיעה כיום עם הקלידן מיכאל גויחמן.
 
תוכנית הטקס בגשר הזיו כוללת בדרך כלל שלושה ארבעה שירים מנכסי צאן הברזל של הפלמ"ח, והנה בטקס בשנת 2006 שרה דולי שיר חדש. כלומר, שיר ישן אך מחודש על ידה. שלושה חברו להביא את השיר אל המודעות הציבורית, הגיאוגרף דר' דב גביש, במאית הטלויזיה שושי בן-חמו, וכמובן דולי. 
דב גביש הוא דודי, אחי אבי, בפיצוץ הגשר נפל אחיהם הבכור יהודה גביש ז"ל. אל השיר הגיע במהלך מחקרו המקיף (והראשוני) אודות פיצוץ גשר א-זיו בליל הגשרים.   שושי בן חמו, הגיעה אל השיר בעת הכנת תחקיר לסרט תעודה שיצרה אודות האסון בליל הגשרים. דולי הקליטה את השיר לסרט (בסופו לא נכלל בו השיר).
 
את השיר כתב זאב מייזלר, שהיה חבר קיבוץ בית הערבה והשתתף בפיצוץ גשר שיח חוסיין במסגרת אותו מבצע, ליל הגשרים. את השיר כתב כנראה מיד לאחר הפעולה. אחרי פינוי הישוב במלחמת השחרור הצטרף עם חבריו לקיבוץ כברי בו חי עד יומו האחרון, עת נפטר בשנת 2006. השיר מופיע בספר משפחת הפלמ"ח בעריכת חיים גורי וחיים חפר ומשם נלקח על ידי השתיים, הוקלט והושמע בסרט.
 
הקלטת שיר הגשר בביצוע דולי מודעי, מלווה מיכאל גויחמן

הנה קישור לשיר הגשר באתר זמרשת.
פרטים נוספים על דולי תוכלו לקבל היישר ממנה: dollymodai@hotmail.com
 
 

רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים