שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

שמואליק טסלר והספר שירים במדים

את שמואליק טסלר, מוסיקולוג ומוסיקאי פעיל חבר קיבוץ רמת השופט, הכרתי לפני די הרבה שנים, ניסינו היום להיזכר היכן ומתי ולא הצלחנו. עקבתי אחרי ההרכב המוסיקלי ששר בו ועיבד עבורו, הקמנו במקביל מגמות למוסיקה בבתי הספר התיכוניים בהם לימדנו, הוא המשיך בכיוון הניהולי וכבר 12 שנים שהוא מנהל האולפנה למוסיקה במועצה האזורית מגידו. באחרונה פגשתי ביצירה המשמעותית ביותר של שמואליק, המחקר רחב היריעה שלו אודות הלהקות הצבאיות שאוגד לספר שירים במדים - סיפורן של הלהקות הצבאיות.

שירים במדים הוא מאגר המידע המשמעותי והמקיף ביותר שנעשה אי פעם אודות הלהקות הצבאיות. הספר החל דרכו כעבודת מאסטר לתואר שני במוסיקולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, לאחר הפרסום וקבלת התואר, נערכה התזה לספר הכתוב בשפה חוץ-אקדמית, המובנת גם למי שאינו מורגל בלשון המקצועית.

הספר בהוצאת יד בן-צבי הוא בן כמעט 300 עמודים, עשיר במובאות ובתמונות, כתיבתו ארכה כשלוש וחצי שנים, לא כולל זמן ההוצאה לאור. להכנתו קיים שמואליק טסלר יותר מ- 180 ראיונות והמידע שיש בו הוא לעתים פרסום ראשון ואפילו נדיר.
יש בו למשל, מידע על חילוקי הדעות סביב שיר לשלום, וכיצד עקפו זמרי להקת הנח"ל, את האיסור להופיע בפיקוד מרכז. מופיע בו סיפור המרד בלהקת הנח"ל, שסביבו נוצר מאוחר יותר הסרט הלהקה, וגם הסיפור ההזוי על מעין "בארטר" שהציע חיים חפר לאלוף פיקוד המרכז, רחבעם זאבי-גנדי על מנת להשאיר בתוכנית את השיר "הימים האחרים" (בתמורה כתב חפר את "יש לי אהוב בסיירת חרוב". הייתם מאמינים?)
הנה קישור לספר
שירים במדים בחנות ביד בן צבי.

במקביל להוצאת הספר, החל שמואליק להעלות מופע זמר המשלב שירים, סיפורים ותמונות, בו הוא שר ומספר אודות הלהקות הצבאיות בעצמו (כן, הוא גם קלידן) או עם זמרים ונגנים.

אני עצמי עובד עם הספר כל הזמן, המידע מהימן ביותר ומקיף, מסתמך על מקורות ראשוניים וכתוב מענין וקולח ובקיצור חשוב מאד לכל חובב זמר ובוודאי למורים, מדריכים, כותבים למיניהם וחוקרים.
מומלץ !!!

עוד נקודה אישית בהקשר לספר. עריכתו הגרפית מלוטשת, הוא מחבר נכון בין העברת הידע לבין ההנאה הוויזואלית, פותרת יפה גם  את ההתנגשות בין ספר עממי ולא אקדמי, לבין הצורך להביא את המקורות. המעצבת והעורכת הגרפית היא ידידתי רותי בית-אור, חברה לשעבר בקיבוצי, יפתח.

נראה לי שהספר יכנס לקלאסיקה של ספרות המחקר ובוודאי גם בספרות הזמר הכללית.

להזמנת הספר, או המופע, אנא פנו לשמואליק ישירות מכאן:
tesler@rmh.org.il

 

 

 

 

 

 

 

 


רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים