שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

על קו הזינוק ומה קורה לאישה כשהגבר מתבלבל ונופל

שמעון, בשיר שבחרתי היום אתה בהחלט יכול להגיד שכל הפרשנות היא בראש שלי. הענין הוא שהיא בראש של כל מי ששומע אותה, כי מה שאספר לך תיכף ומיד הוא הדרך היחידה שניתן לפרש בה את השיר. כן, כולם מסכימים לפרשנות, חוץ מאיש אחד... זה שכתב את השיר. מיכה שטרית. והשיר הוא על קו הזינוק. אבל בהמשך תשמע מה בסופו של דבר אמר לי בשיחה איתו על השיר.

עכשיו בוא תראה כמה דברים ששטרית כתב בעבר, ותבין שהבחור לא ילד, שהוא בהחלט בכיוון, לא נרתע ממילים חכמות וחמות.
הוא זה שכתב: "אל תתפשטי לי... אל תתלבשי לי... תני לי לגעת, להכנס לך לגוף, לדעת, שלא הכל אבוד איתך", (הנטשות, באלבום הרגלי הצריחה 1991)

בשיר אני אוהב אותך הוא כתב: "אני אוהב אותך ואת אוהבת אותי, ואם תראי לי את שלך אני אראה לך את שלי" גם כאן, אגב הוא אמר לי שזה לא בהיבט מיני, שבזוגיות כל אחד צריך להביא את עצמו ולהראות מה הוא ומה יש לו".

הוא כתב עוד, "דברי איתי על כסף, דברי איתי על סקס" ובשיר טבריה: "נדפוק את הנסיכה, זה עולה מאתיים שקל" בקיצור, הבחור לא תמים כלל וכלל ושלא יתפלא אם אנחנו מיחסים לו שובבות-יתר.

ועכשיו ל-על קו הזינוק. זה שיר של זוגיות לא משהו, של סקס לא ממש משהו, ושל גבר שמתבלבל ונופל.

"על קו הזינוק לפני המרוץ, בו אני ואת עומדים לרוץ, בכדי לשבור את השיא שלי ושלך". מה זה להגיע לשיא בשפתנו, שמעון? הרי בחרנו כל מיני מילים יפות בשביל להגיד דברים שקשה לנו לנקוב בשמם המפורש. סיימת?

והגבר הזה ממשיך בדכדוך שלו: "אני לא רוצה ואת לא רוצה... בשמים לנגוע" תגיד לי איך זה ילך באוירה כזאת? והנה בא הפזמון: "ואני מתבלבל ונופל אה.. אה.."

"יריית הזינוק את פותחת מהר, ואני אחריך, אני לא מוותר, עומד בקצב שאת מכתיבה, והקצב מהיר הוא כל הזמן מתגבר, אף אחד מאיתנו על כוחו לא שומר" מה זה שמעון? מה מתואר פה? תגיד אתה.

עכשיו תראה את הסיום: "הקפה אחרונה לי יש קשיי נשימה, אני מפסיק לרוץ והולך לפינה, ורואה איך את חלומך את מגשימה" תרשה לי לא לפרש מה קרה כאן. למי שלא הבין, שוב מגיע הפזמון: "ואני מתבלבל ונופל..."

דיברתי עם מיכה שטרית, הוא כבר הכיר את הפרשנות הזו, אבל כאמור, לא מסכים איתה. קובי מידן שאל אותו על זה בשידור חי, הרבה אנשים שאלו אותו. והוא אמר לי: "אני ממש לא הייתי שם – אבל גם הוא מודה - לך תדע את נפלאות התת מודע" ובסוף השיחה אמר לי: "אתה יודע מה, אני מודה, גם הפרשנות שלך טובה".הרגלי הצריחה 1991
הביצוע שהעלה את השיר לגובה היה בתכנית לילה גוב, יצא בתקליט אוסף מהתכנית בשנת 1995רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים