שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

טיול סיפור ושיר לבלארוס וליטא

מסע אל מקורות היצירה היהודית, הציונות והזמר העברי

בין בלארוס וליטא

 

 

תיבת טקסט:

בהדרכת: תחיה תמרי ועופר גביש

מרצה אורח: דר' צבי צמרת

 

כ"ב תמוז-א' אב תשע"ז, 16-24.7.2017

 

טיול "מאין נחלתי את שירי" הוא טיול מיוחד ושונה. במהלכו נראה את הנופים המיוחדים של בלארוס וליטא ואתריהן ההיסטוריים, אך גם נשים דגש על סיפור היצירה והיוצרים היהודים, גיבורי התרבות שהגיעו ממקומות אלה. נתוודע אל מרכזי החכמה וההלכה היהודית, נבקר במוקדי ראשית הציונות, ונראה את כור מחצבתם של גדולי השירה והתרבות שצמחו כאן.

 

בין השאר נספר על המשוררים ביאליק, לאה גולדברג, יל"ג, הירש גליק, סוצקובר ופוגל, נבקר בעיר הולדתו של אליעזר בן יהודה, ונראה את כור מחצבת של המנהיגים בן גוריון, ברל כצנלסון, ויצמן, מניה שוחט ומנחם בגין וגדולי התורה ר' ישראל מאיר הכהן מראדין הוא ה"חפץ חיים", ר' יצחק אלחנן ספקטור, הנצי"ב, הגאון מוילנה, ועוד רבים. על כולם נשמע, בתיהם של כמה מהם נפקוד, ואת שירי המשוררים שבהם נשיר. נשמע את מה שמאחורי השירים וגם נשיר. במהלך הנסיעות, בביקורים באתרים, ובאירועי סיפור ושיר שנקיים בערבים.

הטיול מתאים גם לשומרי מסורת

 

 

 

על מדריכי הטיול

תחיה תמרי – מדריכת הטיול, עוסקת בהנחלת הלשון ובלימוד היסטוריה יהודית, כיהנה כשליחת חינוך מטעם הסוכנות היהודית במוסקבה, היתה מעורבת בפרויקטים חינוכיים במדינות הבלטיות וברוסיה הלבנה. התגוררה במוסקבה שנתיים וחצי ומקורבת מאוד לגופים היהודיים ברוסיה ומקיימת איתם קשר קבוע.

 

עופר גביש – חוקר זמר עברי ומנחה אירועי שירה. את סיפורי השירים הוא מביא לקהל בתכניות רדיו וטלויזיה, בעיתונות ובספרים וב"טיול המזמר", "המצאה" שלו שכבשה את חובבי הטיול וחובבי השירה. השתתף בשליחויות מוסיקליות והופיע ברחבי חמ"ע.

             

ד"ר צבי צמרת - היסטוריון. איש חינוך ופעיל ציבורי. לשעבר מנכ"ל יד בן צבי, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. הקים וניהל את המכונים לחינוך יהודי ציוני (מלי"ץ). ממנסחי אמנת כנרת ליצירת מכנה משותף בין זרמים בחברה הישראלית. בעקבות פעילותו לשימור מחנה המעפילים בעתלית קבעה הכנסת את מפת שימור האתרים במדינת ישראל. פרסם וערך ספרים רבים, ושלל מאמרים בעיתונות המקצועית והציבורית. פעילותו נושקת לתחומים רבים מאוד בחינוך, בחברה במדינה. חתן פרס אבי חי (תשנ"ה), פרס בן גוריון (תשס"ט) ופרס מוסקוביץ (תשע"ג).

 

 

"על כן אלך לכל רחוב ופינה, לכל שוק וחצר וסמטה וגינה
מחורבן חומתייך כל אבן קטנה , אלקט ואשמור למזכרת"

                                                        (משירי ארץ אהבתי - לאה גולדברג ילידת קובנה שבה נבקר)

 

(

מסלול הטיול

יום א',  כ"ב תמוז תשע"ז - 16.7.17: תל אביב – מינסק

נפגש בנתב"ג ונטוס למינסק, בירת בלארוס. לאחר הנחיתה נצא להכיר את העיר, שהיתה מרכז יהודי חשוב עד לפרוץ מלחמת העולם השניה. נערוך סיור בעיר העתיקה המשוחזרת- זו של המאה ה- 15.

חלק מהמבנים היו שייכים לקהילה היהודית. נעבור בשדרות ובכיכרות הראשיים ובבית הכנסת הגדול המשמש כיום תיאטרון. נבקר בשרידי הגטו היהודי ובאנדרטת ההנצחה "ימה" [בור] שהוקמה בפארק של חסידי אומות העולם לזכרם של יהודי מינסק והסביבה. ממינסק הגיעו אלינו אברהם ושמשון חלפי, המשורר והמורה אברהם אברונין, וגם ברל כצנלסון  פעל כאן ערב עלייתו ארצה. נספר ונשמע מיצירתם.נדבר על מרכזיותה של שפת האידיש והמאבק עליה.,
 
לינה במינסק

 

יום ב',  כ"ג תמוז תשע"ז - 17.7.17: מינסק, לוז'קי, חאטין

הבוקר ניסע ללוז'קי, עיר הולדתו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית. נבקר באנדרטה שהוצבה לזכרו במרכז העיירה, נראה את בית הולדתו, נספר על פועלו ונשיר עליו ועל המילים שחידש.

נמשיך לכפר חאטין שנשרף עד היסוד במלחמת העולם השניה. רבע מכלל תושבי בלארוס – נספו במלחמה. במקום, אחת האנדרטאות המרשימות ביותר ובה התייחסות גם ליהודים.
 
בערב נקיים אירוע סיפור ושיר "שלום רב שובך" – הרצאה מזמרת, על היוצרים והמנהיגים שהגיעו אלינו מבלארוס. נשלב שירים של ביאליק, חלפי, זלמן שניאור, קדיה מולודובסקה ועוד רבים.
 
לינה במינסק

 

 

יום ג', כ"ד תמוז תשע"ז - 18.7.17: מינסק - מיר - נובורדוק - סלונים

הבוקר ניסע למיר שנודעה בעולם היהודי בזכות הישיבה שהייתה בה. נראה את בתי הקהילה ומבני החינוך שלה. מיר היא הישיבה הליטאית היחידה שתלמידיה הצליחו לברוח לפני המלחמה, דרך יפן, והגיעו ארצה.

נצפה על ה "טירה" של מיר-ארמון אצולה מפואר. נמשיך לנובורדוק שהתפרסמה בעולם היהודי בזכות הישיבה שפעלה על פי שיטת המוסר של ה "סבא מנובורדוק" – הרב הורביץ. מעיר זו יצאה גם מנהרת הבריחה, קבוצת הפרטיזנים היהודים בראשותם של האחים ביילסקי.בעיר מוזיאון המספר את אופן הבריחה ליערות. נמשיך לסלונים, בה התפתחה חסידות ציונית יוצאת דופן. עד השואה התקיימה בה קהילה יהודית גדולה. בין מלחמות העולם היוו היהודים כמחצית מתושבי העיר.

בערב נקיים אירוע סיפור ושיר "משירי ארץ אהבתי", כהכנה למעבר לליטא, עם משוררים שהגיעו משם – לאה גולדברג, אליקים צונזער, ישראל דושמן ועוד.

לינה במינסק

 

יום ד', כ"ה תמוז תשע"ז - 19.7.17: מינסק – וולוז'ין – ראדין – וילנה

היום נעזוב את בלארוס ונסע אל וילנה בירתה של ליטא .בדרכנו נעבור בוולוז'ין שהתפרסמה בעולם היהודי בזכות ישיבת "עץ חיים" שהוקמה בה בשנת 1807 ע"י ר' חיים סולובייצ'יק תלמידו של הגאון מוילנה. נספר על הנצי"ב שהיה ראש הישיבה ואף הקים בה אגודת סתרים ציונית. כאן למד גם מיכה יוסף ברדיצ'בסקי. בין התלמידים שהתפרסמו לימים היו הרב שמואל מוהליבר והרב אברהם יצחק קוק. כאן כתב ביאליק את שירו הראשון "אל הציפור". התחנה הבאה תהיה ראדין, עיירה קטנה בה פעל רבי ישראל מאיר הכהן, הוא ה"חפץ חיים". בביקור בראדין נראה עיירה אותנטית על בארות המים והבתים כפי שהיו לפני 100 שנה. נבקר באולם הישיבה, בית מדרשו של ה"חפץ חיים" מצבתו נצבת במרכז בית העלמין שופצה לאחרונה. בבית עלמין זה הוצאו להורג יהודי ראדין והסביבה.

לינה בוילנה

 

יום ה', כ"ו תמוז תשע"ז - 20.7.17: וילנה - פונאר - טראקאי

הבוקר נצא מחוץ לעיר נבקר בפונאר, גיא ההריגה, שם מצאו את מותם רוב יהודי וילנה והסביבה. כאן נספר את קורותיהם. נדבר על הולדת השיר פונאר ("שקט שקט בני נחרישה").

נמשיך לטרקאי, עיר עתיקה השוכנת בלב אגמים. טרקאי משמשת כמרכז הקראי הגדול באירופה, וידועה כבירה העתיקה של נסיכי ליטא. נבקר בטירת הנסיכים ונתרשם מיופיו של המקום. טיול ערב בשדרה המרכזית של וילנה.

לינה בוילנה

 

יום ו', כ"ז תמוז תשע"ז - 21.7.17: וילנה

היום נסייר בוילנה. נעלה לתצפית יפה על העיר ממרומי המצודה. ניסע ליער רודניקי. נעמוד על פעילותם ואורח חייהם של הפרטיזנים. 

נסייר ברחובות הגטו היהודי. נערוך ביקור בתיאטרון הנוער של גיטו וילנה שהתיאטרון התפרסם, בין השאר, בזכות תחרות שירים שהתקיימה בו בעיצומה של המלחמה (ההזמנה לאירוע נראית כאן למעלה). נראה את חצר בניין היודנראט וננסה לשחזר את אירועי המרד בגטו, נלך בעקבות יצחק ויטנברג ואבא קובנר, שקרא את הכרוז המפורסם מעלית הגג של ספרית סטראשון.

קבלת שבת ולינה בוילנה

 

 

השיר "פונאר" כפי שהוא מבוצע בסיום הסרט הדוקומנטרי בשם זה, של הבמאית רחלי שוורץ. הסרט הופק על ידי הערוץ הראשון על פי תחקיר שלי. בתחקיר מצאתי שהשיר נכתב על ידי ילד בן 11, שאותו איתרתי כאן בארץ. בסרטון חוזר אותו ה"ילד", הפסנתרן הידוע אלכסנדר תמיר, לנגן את השיר במקום בו התקיים האירוע המקורי במרץ 1943 ובו נבקר גם אנחנו. שרה מיטל טרבלסי.

ובהמשך, השיר בביצוע שלנו, במהלך הטיול הקודם לבלארוס ליטא, והפעם "פונאר" מושר ממש בפונאר. איתי, הזמרת ומנחת אירועי השירה, נגה אשד.

 

 

 

יום שבת, כ"ח תמוז תשע"ז - 21.7.17: וילנה "ירושלים דליטא"

לאחר ארוחת בוקר ותפילה (למעונינים) נצא לטיול רגלי בוילנה. נסייר בעיר העתיקה, נטייל ב"רחוב הגאון" ברחוב "היהודים", נראה את ביתו ופסלו של הגאון מוילנה. נבקר גם במקום בו ניצבו בעבר ה"שולהויף" –בית הכנסת הגדול ומבני הציבור של הקהילה.

נראה את האנדרטה לזכרו של אדם מיצקביץ –גדול משוררי פולין שחי ולמד בוילנה.

עם צאת השבת נקיים אירוע מלווה מלכה "שלג על עירי" – הרצאה מזמרת על וילנה במלחמת העולם השניה, עם שירים שנוצרו כאן, בהם שיר הפרטיזנים, פונאר, עומדים אנו במשמרת ועוד. כמו כן נספר על משפחתה של נעמי שמר שהגיעה מכאן ונשיר משיריה שהושפעו מביקוריה בעיר כילדה בת 5.
לינה בוילנה.

 

יום א', כ"ט תמוז תשע"ז - 22.7.17, כ"ה תמוז: וילנה - קובנה

לאחר ארוחת הבוקר נצא מווילנה לכיוון קובנה. בדרך נעצור בעיירה ז'ז'מר בה השתמר אחד מבתי הכנסת הבודדים מעץ. 

תיבת טקסט:  שנבנה לפני מעל 200 שנה. במקום זה גם נרחיב את ההסבר על תחילת הישוב היהודי בליטא. נמשיך לקובנה, העיר השניה בגודלה בליטא. נסייר ב"סלובודקה" הרובע היהודי, בו פעלה הישיבה המפורסמת ושימש מאוחר יותר כגטו של יהודי העיר. נספר על אברהם מאפו שכתב שם את אהבת ציון, על הרב יצחק אלחנן ספקטור ונערוך ביקור קצר בבית בו גדלה המשוררת לאה גולדברג, נטייל להנאתנו במדרחוב המפורסם של העיר ובו מסעדות ובתי קפה רבים. נבקר במצודה ששימשה מחנה מעצר בתקופת מלחמת העולם השניה ונגיע לבית הכנסת ולאנדרטה לזכר ילדי קובנה שניספו בשואה.

לינה בקובנה

 

יום ב', א' אב תשע"ז - 23.7.17: קובנה - יעד ביניים – תל אביב

נשלים את ביקורנו בקובנה  נראה את בית הקונסוליה היפנית במלחמת העולם השניה,שהיתה עוגן והצלה למאות היהודים, בזכות הקונסול סוגיהרה שהנפיק ויזות מעבר ואיפשר ליהודים להימלט דרך יפן. הקונסול הוכר כחסיד אומות העולם. לקראת צהריים ניסע אל שדה התעופה לטיסה ארצה. נחיתה בערב.

 

 

 

עלויות:

מחיר בחדר זוגי: € 1980

תוספת לחדר ליחיד: € 420

 

המחיר כולל:

טיסה בין לאומית הלוך ושוב
מיסי נמל ודלק נכון לתאריך 1/1/17
אכסון בבתי מלון תיירות טובה ו/או דרגה ראשונה
חצי פנסיון
אוטובוס תיירים נוח ממוזג לביצוע תכנית הטיול
סיורים בהתאם לתוכנית הטיול
מדריך מקומי דובר אנגלית בהתאם לחוקי המדינה
דמי כניסה לאתרים השונים המופיעים בתוכנית הטיול
טיפים לנותני השירות בחו"ל
הדרכה: תחיה תמרי ועופר גביש

 

המחיר אינו כולל:

ביטוח נסיעות, בריאות ומטען
טיפ למדריך הישראלי (מקובל 5$ לאדם לכל יום טיול)
מיסי נמל בחו"ל (שישולמו ישירות בחו"ל)
מופעים שלא כלולים בתכנית
הוצאות בעלות אופי אישי
כל מה שלא צוין בסעיף "המחיר כולל

 

 

להרשמה

חברת שי בר אילן

03-9224410

moti@shaibarilan.com

 

 


רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים