שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

טיול סיפור ושיר לאוקראינה

 

 

אוקראינה - כל כך קרובה ועם זאת בלתי מוכרת. כאן התחילה רוסיה הגדולה וכאן גם צמח הישוב היהודי הגדול של המאה ה-20. ארץ מפגש בין יוון העתיקה (אודסה) אוסטריה (לבוב וצ'רנוביץ) רוסיה ופולין.

אוקראינה היא גם ארץ הנופים של פודוֹליה, גליציה, ובוקובינה. ארץ של עבר לאומי ותרבותי מגוון וחצוי. המקום בו קמה לתחייה התרבות העברית וממנו, בתחילת המאה ה-20 התפלגה ציוויליזציה יהודית חדשה, הגירה המונית לאמריקה ועליות ציוניות לארץ ישראל.

 

אזור הטיול הוא ערש מכורתם של "ארון הספרים היהודי" ו"תיבת הזמרה" העברית. כאן נולדו, למדו ופעלו דמויות מפתח בעולמנו התרבותי. המסע יעבור בין קייב לאודיסה  וביניהן בעיירות המוכרות לנו מסיפורי ילדותנו, לבוב, ז'יטומיר, בוצ'אץ', מז'יבוז, ויניצה, פרקים מרתקים בעברנו הלאומי. המסע יעקוב אחר פרשיות נבחרות מתולדות עמנו ואחרי יוצרים יהודים, כמו, ביאליק בז'יטומיר ובאודסה, עגנון בבוצ'אץ' ובלבוב, שלום עליכם בקייב ובאודסה, מנדלי מוכר ספרים בברדיצ'ב ואודסה, הבעל-שם-טוב במז'יבוז', רבי לוי יצחק מברדיצ'ב, אפלפלד ואיציק מאנעגר בצרנוביץ ורבים רבים אחרים שהשפעתם ניכרת בתוכנו עד היום.

 

בנוסף נבקר גם בערי הולדתם ופעילותם של מנהיגים והוגי דעות, בהם, אחד העם, ז'בוטינסקי, יצחק בן צבי. וכמובן – רבי נחמן מברסלב. המשוררים, טשרניחובסקי, שלונסקי, אלתרמן, אימבר, מרים ילן-שטקליס, יעקב אורלנד, א.צ.גרינברג, זלדה. המלחינים, נרדי, ידידיה אדמון, יהודה שרת, מרדכי זעירא, חנינא קרצ'בסקי. והזמרים והחזנים, גולנד, רוזנבלט, פנחס מינקובסקי. במסע נבקר בתחנות מחיי היוצרים האלה, נספר את סיפוריהם ונשיר את שיריהם וכמובן נטייל באתרי התיירות הקלאסיים של אזורים אלה.

 

זה אינו מסע קל, אך הוא מרגש ומפתיע בעוצמתו, הוא מחבר אותנו בעבותות לחיים שהיו שם פעם. המסלול מקפל בתוכו הסטוריה, יהדות, ציונות, טבע ונופים בערים עתיקות, נהרות ויערות עבותים ותשולב בו שירת שירים שנכתבו על ידי יוצרים עבריים שבאו מכאן וסיפוריהם.

 

הטיול מתאים גם לשומרי מסורת.

 

על מדריכי הטיול:

תחיה תמרי – מדריכת הטיול, עוסקת בהנחלת הלשון ובפרקי היסטוריה יהודית, כיהנה כשליחת חינוך מטעם הסוכנותהיהודית במוסקבה ובערי הטבעת, היתה מעורבת בפרויקטים חינוכיים במדינות הבלטיות וברוסיה הלבנה. התגוררה במוסקבה שנתיים וחצי והיא מקורבת מאוד לגופים היהודיים במקום ומקיימת איתם קשר קבוע.

 

עֹפֶר גביש – נכד ליוצאי רוסיה שעלו לארץ בעליה השלישית. השתתף בשליחויות מוסיקליות והופיע ברחבי חבר העמים. חוקר זמר עברי ומנחה אירועי שירה. את סיפורי השירים הוא מביא לקהל בתכניות רדיו וטלויזיה, בעיתונות ובספרים וב"טיול המזמר", "המצאה" שלו שכבשה את חובבי הטיול וחובבי השירה, וכעת בעזרתכם כמטיילים, מתרחבת גם אל מעבר לגבולות ארצנו.

 

מסלול הטיול

יום שני 4.9.17   יג' אלול תשע"ז: תל אביב - קייב

טיסת בוקר מוקדמת לקייב. היום יוקדש לביקור באתריה העיקריים של קייב. "יהופיץ" של שלום עליכם.נעמוד על גדולתו של הסופר היהודי שהייטיב לתאר את העיירה היהודית, נראה את פיסלו וביתו.

מוזיאון הנצחון על הגרמנים במלחמה הפטריוטית הגדולה. "שער הזהב" שסימן את גבולות נסיכות קייב.

ככר כנסית סופיה, פסלו של בוגדאן חמלניצקי. בית המשפט בו נידונה עלילת בייליס. שוק האמנות אנדרייבסקי. השכונה היהודית פודול. בית הכנסת ברודצקי, ביתה של גולדה מאיר.

טיול ערב בשדרות קרשצאטיק במרכז העיר. שם התרחשו  ארועי המהפכה בשנים האחרונות.

לינה בקייב.

 

יום שלישי 5.9.17 יד' אלול תשע"ז: קייב - ברדיצ'ב - רובנו

את הבוקר נקדיש לביקור בבאבי יאר-אתר הרצח ההמוני של של יהודי קייב בשואה. (ספטמבר 1941)

ניסע דרך ז'יטומיר העיר בה גדל ביאליק, אל ברדיצ'ב- עירו של מנדלי מוכר ספרים. נבקר בבית הקברות העתיק עטור מצבות ייחודיות בצורת נעליים ומגפיים.במרכז נמצא אהל רבי לוי יצחק-"סנגורם של ישראל"

משם לרובנו- על עיר זו כתב עמוס עוז את סיפרו הביוגראפי "על אהבה וחושך" נבקר במרכז העיר, נראה את גימנסיה "תרבות" שפעלה בעיר, נעמוד על ייחודה. ולסיום נבקר באתר ההנצחה המרשים ליהודי העיר שנספו בשואה.

 

 

יום רביעי 6.9.17 כו אלול תשע"ז: רובנו - ברודי - ז'ולקוב - לבוב

הבוקר נצא לכיוון ברודי. {בראד) מהנודעות בערי מזרח אירופה היהודיות. עיר משכילים ושוחרי דעת יהודיים. בירת השכלת גליציה.מכאן יצא ר' יודל חסיד, גיבור "הכנסת כלה" למסעותיו.נבקר בבית הקברות הענקי, הגדול ביותר באוקראינה. נספר את סיפורן המופלא של כמה מצבות. בהמשך העיירה הציורית ז'ולקבה. המקום נודע בבית הדפוס העברי שלו. נבקר בככר העיר שהוכרזה על ידי אונסקו כאתר מורשת.

לקראת ערב נגיע ללבוב בירת גליציה המזרחית

 

יום חמישי 7.9.17 טז' אלול תשע"ז: לבוב - דרוהוביץ - בוליחוב - לבוב

 הבוקר ניסע לדרוהוביץ- עיר הולדתם של הסופר והצייר ברונו שולץ.  הציירים אפרים ליליאן ומאוריציו גוטליב.נראה את בית הכנסת הגבוה והמרשים, ביתו של ברונו שולץ , גילגוליהם של ציורי הקיר שהכין בפקודת הקצין הנאצי.

דרוהוביץ נמצאת בלב איזור קידוחי נפט לשעבר, ויש לכך משמעות לאירועי המלחמה הקשים שהיו באיזור.נמשיך לבוליחוב בעקבות סיפורם של ה"אבודים" בני משפחת ייגר. מתוך ספרו של דניאל מנדלסון.

נבקר גם במצבה של דב בער בירקנטל מבוליחוב ,מראשוני המשכילים היהודיים, שהותיר בידינו ספר זכרונות מרגש, הפותח צהר לעולם שהיה ואיננו עוד.

לינה בלבוב.

 

יום שישי 8.9.17 יז' אלול תשע"ז: לבוב

לבוב בירת גליציה המזרחית.עיר בעלת עבר ומורשת פולנית. שלטון אוסטרי ממושך, שאיפה לעצמאות אוקראינית,שורשים יהודיים עמוקים והכל מתנקז לעיר אחת.

מרכז פעילות גדולי ישראל, משכילים , חסידים וציונים.

פעלו בה יוצרים חשובים בהם אורי צבי גרינברג ויוסף חיים ברנר.. עגנון תיאר אותה בספרו "תמול שלשום". סיפורן של שתי הקהילות. "בתוך העיר" "מחוץ לעיר" . עלילות דם ופוגרומים בצד פריחה ויצירה. הכנסיה בה פעל הכומר שפיטצקי  חסיד אומות עולם. מחנה ינובסקה  מקום השמדתם של יהודי העיר.

קבלת שבת, תפילה (למעונינים) וסעודות השבת בלבוב.

 

שבת 9.9.17 י"ח אלול תשע"ז: לבוב

בשבת ייערכו טיולים רגליים. בבית הכנסת "צרי גלעד" ובו ציורי קיר מרשימים ביופים. נטייל לרובע היהודי ולעיר העתיקה. נבקר בבית הכנסת העתיק עם סיפורה המיוחד של "שושנה היפה" בפרבר קראקוב בו חיו אנשי תרבות וציבור ידועים.

 

יום ראשון 10.9.17 יט' אלול תשע"ז:  לבוב - בוצאץ' - צ'רנוביץ'

היום נפרד מלבוב ונשים פעמינו לבוצ'אץ. "עירי שלי מיוסדת על ערים וגבעות" כתב ש"י עגנון על עיר הולדתו. נבקר ברחוב עגנונה. נצעד על גדות הנהר סטריפא. נבקר במקום בו היו בית הכנסת ובית המדרש. ככר העיר והחנויות היהודיות.

נמשיך בדרכנו לעיר צ'רנוביץ בירת בוקובינה.עיר רב לאומית ורב לשונית. צ'רנוביץ היתה עד מלחמת העולם הראשונה תחת שליטת האמפריה האוסטרו הונגרי, עובדה הניכרת היטב בבניניה.בין שתי מלחמות עולם היתה תחת שלטון רומני. חיו בה יהודים, אוקראינים,רומנים וגוצולים. מרכזה ההסטורי מהווה פנינה ארכיטקטונית. נראה את בנין האוניברסיטה , בית התיאטרון ועוד..נסייר בעקבות המשוררים איציק מאנגר ופול צלאן. וממשיל המשלים אליעזר שטיינברג..

נבקר בבית הקהילה, בטמפל ונשמע על ועידת צ'רנוביץ [1908] שבה דנו על מעמדה של שפת האידיש כמועמדת להחליף את העברית. "ריב הלשונות"

לינה בצ'רנוביץ.

 

יום שני 11.9.17 כ' אלול תשע"ז: צ'רנוביץ' - קמיניץ פודולסק - מז'בוז' - ויניצה

אנו  בדרכנו לקמיניץ פודולסק. בירתה היפה של פודוליה. סיור בעיר העתיקה ובמבצר אליו מוביל "גשר צר מאוד".המבצר הגן על העיר מפני הטורקים. כאן שרפו את התלמוד וכאן התעמתו יהודים מול פרנקיסטים- מתנצרים. נמשיך למז'יבוז-שבה חי ופעל הבעל שם טוב, אבי תנועת החסידות. ובה גם נקבר. נראה את התחדשות העיירה בעקבות הנהירה ההמונית של חסידיו.

לעת ערב נגיע לויניצה ללינת לילה.

 

יום שלישי 12.9.17 כ'א אלול תשע"ז: ויניצה - נמירוב - אודסה

בבוקר אנו בדרכנו לאודסה.. בפאתי ויניצה נוכל לראות את הבונקר שבנה לעצמו היטלר כמקום מפלט. במקום זה, בתוך היער פעלה יחידת הפרטיזנים היהודיים של ויניצה.

נמשיך בדרכנו לכיוון אודסה עם עצירה בנמירוב, העיר שהתפרסמה בימי גזירות ת"ח ות"ט.

סיור ולינה באודסה.

 

יום רביעי 13.9.17 כ"ב אלול תשע"ז: אודסה - תל אביב

אודסה- עיר נמל על הים השחור בשולי אירופה. מרכז השכלה יהודית ופעילות ציונית עניפה.עיר של סופרים ואנשי רוח יהודיים נודעים. ביאליק ורבניצקי.אחד העם ולילינבלום.ז'בוטינסקי וקלוזנר. נשמע מסיפוריו של איסאק באבל. נבקר בבתיהם  של ביאליק ושמעון דובנוב. נשמע את דעתו של שלום עליכם על העיר מתוך מכתביו אל אשתו. קהילה יהודית שנפגעה קשות באימי השואה. כיום פורחות בה שתי קהילות גדולות ומתחדשות, כל אחת סביב בית כנסת ששוקם מחורבותיו.כאן פעלו גם טובי היוצרים הרוסיים, פושקין גוגול צ'יקובסקי ואחרים. נסייר באתרי העיר החשובים. מדרגות פוטיומקין מהסרט המפורסם של אייזנשטאט,בית האופרה . בית הכנסת של יוצאי ברודי.ובאנדרטה לזכר יהודי אודסה שנרצחו בשואה.

טיסת ערב הביתה.

 

 

עלויות:

מחיר למשתתף בחדר זוגי (בקבוצה של 25 משתתפים) - 1940 $    

תוספת ליחיד בחדר 375 $.

 

המחיר כולל:

כרטיסי טיסה  תל אביב-קייב.  אודסה - תל אביב.
מיסי נמל הידועים  ביום 1/1/17
היטל בטחון
8 לילות אכסון בבתי מלון בדרגת תיירות בחדרים זוגיים.
חצי פנסיון לאורך כל המסע
אפשרות לקבלת ארוחת ערב כשרה בהזמנה מראש
אוטובוס תיירים צמוד לכל אורך המסע
מים מינרליים בקבוק לכל נוסע ליום
כניסות לאתרים
מקום חופשי לראש הקבוצה – בחדר זוגי
מדריך מקומי
מדריכי המסע: תחיה תמרי ועפר גביש.

 

המחיר אינו כולל:

בטוח מכל סוג שהוא
היטל או מס שאינם ידועים ביום מתן ההצעה
הוצאות אישיות .
כל מה שאינו נכלל בסעיף המחיר כולל.

 

להרשמה

חברת שי בר אילן

03-9224410

moti@shaibarilan.com

 


רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים