שיר במתנה

כתבו אלי ותקבלו בשמחה, קישור לשעות רבות של תוכניות סיפורי שירים שהגשתי בגלי צהל, ברשת ב' וברדיו צפון.
דואר אלקטרוני
שם

שיר שמח בהוראת ראש הממשלה

הסיפור מתחיל בפורים תשי"ד, 1954, משה שרת ראש הממשלה (שאך לפני שלושה חודשים החליף את בן גוריון), נכנס למועדון מילוא, מעוז התרבות של מפלגת השלטון, מפא"י ומצא את כל הנוכחים בראש מושפל. ומדוע היו הראשים מושפלים? נחזור מעט לאחור.

 

חמש שנים קודם לכן, בט' באדר תש"ט (1949), נכבשה אילת. התאריך זכור הייטב מאחר ומפקד הפלמ"ח יגאל אלון כתב אז מכתב לבן גוריון, ראש הממשלה שאך זה נוסדה, ובו הגיש את אילת מתנה לעם ישראל ליום טרומפלדור. יום זה, י"א באדר, מתקיים כבכל שנה יומיים לפני ערב פורים.

 

 

באותה השנה, 1954, ארבעה ימים לפני פורים, התקיימו חגיגות חמש שנים לשחרור אילת. אוטובוס שחזר מהחגיגות, נקלע למארב מחבלים, במעלה עקרבים שליד מצפה רמון. אחד-עשר מנוסעיו נרצחו. האסון קרה ביום רביעי, 17 במרץ 1954, ערב פורים חל למחרת, יום חמישי, הארץ היתה בהלם, בתל אביב היו הפנים נפולים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שרת נשא עיניו וראה את המבטים, אבל פורים היום, צריך לעשות מעשה. בין היושבים הבחין שר החוץ בישועה שתוציא את האירוע מהבוץ. בין המסובים ראה את שני היוצרים המוכרים והאהודים, אורלנד וזעירא. כך זה היה אז, הכוכבים הכי גדולים היו נפגשים בבית המפלגה... שרת אחז בזרועות השניים, משכם אל המטבחון, המהדרים יאמרו שגם הניח לפניהם בקבוק ברנדי (יש הטוענים שגם נעל אחריהם את הדלת) והורה להם לצאת מהחדר רק כשיהיה בידם שיר שמח.

 

וכך היה. אחרי זמן לא רב יצאו השניים מן החדר מבושמים כראוי לחג הפורים ובידם שיר שאכן נקרא כנוסח ההוראה: "שיר שמח".

 

 

 

ביצוע בכורה עולמי מפי ראש הממשלה

עוד אנקדוטה בדבר הביצוע הראשון של השיר. משה שרת בא ממשפחה מוסיקלית, אחיו היה המלחין הנערץ יהודה שרת, אחותו רבקה היתה מורה ידועה לפסנתר, בקיצור, גם הוא ידע לקרוא תוים. את הדף עם מילות השיר והתווים מסרו היוצרים היישר ל... ראש הממשלה, והוא, כך על פי מקורות יודעי דבר, היה הראשון שפצח בזמר באותו האירוע.

 

ביצועים מוכרים

רגע לפני סרטוני הביצועים לשירים, הנה הסיפור-רון בדרך נוספת. בפורים קודם, הבאתי את עלילות השיר הזה גם בפינה הרדיופונית שלי בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגלי צה"ל. הנה ההקלטה:

 

 

 

 

 

הביצוע המוכר ביותר של השיר הוא של הצמד אסתר ואבי עפרים.
 

 

 

 

 

והנה שוקולד מנטה מסטיק בביצוע חדש יותר


האם תרצו לקבל עוד סיפורים כאלה?

אחת לחודש אני שולח לידידי מכתב ובו שני סיפורי שיר,

אם עדין אינכם ברשימה, השאירו שם וכתובת ותצורפו.

 

 

 
*שם:  
*דואל: רמה אחת למעלה | לדף הבית
טוחן מדיה - בניית אתרים