מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

איזה כדורגל תן לנו עוד גול

מי אתה "חוט פלא"

שורות אלה נכתבות בעיצומו של מפעל הספורט המצליח בעולם, המונדיאל. אכן, מקובל להניח שיש לו יותר צופים וסביבו יותר מתח אפילו מאשר לאולימפיאדה. אז איך אוכל שלא להתיישר עם הקו העולמי ולספר על אחד משירי הכדורגל המוצלחים ביותר. כי גם בזֶמֶר, העברי והעולמי, אין ענף ספורט  שזכה לשירים כה רבים כמו הכדורגל.

ז'ורז'י בן ז'ור

בעברית נקרא השיר "איזה כדורגל", כתב אותו ז'ורז'י בן והוא היגר אלינו מברזיל, שם הוא נושא שם של כדורגלן עבר נערץ, חוט פלא. יש להודות שכאן אצלנו השם לא אומר הרבה, אבל גם בעולם, כפי שקראתי בויקיפדיה באנגלית, שמו יצא למרחוק בעיקר בעקבות... השיר. 

את השיר כתב כאמור, ז'ורז'י בן, שבינתיים החליף את שמו ל- ז'ורז'י בן ז'ור, ובכלל נולד כ- ז'ורז' דויליו לימה מנסס, (הנה ככה זה נראה במקור: Jorge Duílio Lima Meneses). יוצר מצליח מאד ומוכר בכל העולם. אצלנו הוא ידוע בעיקר משלושה שירים, "ארץ טרופית יפה", "בוא לריו" ושיר הכדורגל שבו אנו עוסקים. הגירסה העברית היא של אהוד מנור, שבכמה מקומות התאים מילים וביטויים לשפת הכדורגל המקומית ולשדרים שלנו, ולפעמים שינה מילים בשביל המשקל והחריזה.

אז מה הסיפור

תאמינו או לא, השיר מביא מקרה שקרה! כולל תיאור של מהלך במשחק כדורגל. השנה 1972, היוצר זמר ז'ורז'י בן הלך לאיצטדיון המפורסם של ריו דה ז'ניירו, המרקנה, והפעם לצפות במשחק ידידות. לא משהו דרמטי. אבל ראו איזה קבוצות היו אלה ששיחקו שם. בנפיקה הפורטוגלית בעלת תהילת עולם שעשר שנים קודם לכן הדיחה את ריאל מדריד מכס אלופת אירופה, ופלמנגו קבוצת הפאר של ריו דה ז'ניירו, עם שלל תאריה וכוכביה (משם מגיעים בהמשך רונלדיניו, ורומאריו!). לפלמנגו היה שחקן מעולה ששמו João Batista de Sales  לא יודע איך לכתוב את זה בעברית, אבל זה לא משנה, כי כולם קראו לו "חוט פלא". ובשפתם: Fio Maravilha . משום מה לא נכלל חוט פלא בהרכב הפותח, זה קורה, האוהדים נתנו למאמן להתארגן על עצמו והעניקו לו 45 דקות לשדרג את ההרכב באמצעות כוכבם האהוב, אבל משהגיעה ההפסקה והבחור לא שותף, החלה עם פרוץ המחצית השניה מקהלה בקהל שקראה: "FIO FIO". הקריאות עזרו ואחרי כמה דקות נכנס הבחור למגרש ועל מה שקרה שם, נכתב השיר: "הוא מכדרר כמו גאון, איזה שיגעון, עף מימין, חותך משמאל, פתאום דממה ו.... גול". זהו.

השיר מתאר עד לפרטי פרטים את מהלך השער המפתיע, כולל הדקה שבה זה קרה, כולל תיאור כיצד כדרר ועבר שני מגינים ואחר את השוער וגלגל את הכדור בענווה לשער (כנראה הכוונה שעשה זאת בלי שויץ והתיאטרליות המקובלת). אהוד מנור שמר כאמור על האוירה, למרות שהביא את הסיפור כפי שהיה נשמע בפי שדר ישראלי. גם הדקה המדויקת הוזזה מעט. במציאות זה היה בדקה השלושים ושלוש של המחצית השניה, בעברית הסתדר לאהוד מנור שיהיה זה דוקא בדקה השלושים ושתיים (אבל מי סופר).

עטיפת ארץ טרופית יפה

הגירסה העברית:

הוא מְכַדְרֵד כמו גאון איזה שגעון!
עף מימין, חולף משמאל
פתאום דממה... וְגוֹל
מחצית שניה דקה שלושים ושתים
הוא כל יכול
הוא כבר עשה זאת פַעֲמַיִם
כמו מִשָמַים - גול

הכדור נוֹרָה כמו חץ מקשת
בְמַכָה קרע את כל הרשת
עבר שני מגינים כאילו זה דבר רגיל
איזה תרגיל
איזה גול פנטסטי הוא הביא לי היום
אתה מלאך מושיע
כשאנחנו בצרות ואין כבר שום תקוה עוד
אתה ורק אתה תמיד תמיד מופיע
הקהל כולו מודה, מריע עד אין גֶמֶר
כן, הקהל כולו מודה לך בזמר

איזה איזה פלא, כן, אתה הכי גדול
איזה איזה פלא, בוא ותן לנו עוד גול
איזה כדורגל, כן, אתה הכי גדול

השיר ממשיך להתגלגל (וגם הכדור)

השיר היה ללהיט בברזיל ומשם נדד לארצנו וגם כאן הצליח מאד, יחד עם שני שיריו הנוספים של ז'ורז'י בן, שאף הם, הושמעו לראשונה בתוכנית רדיו בסדרה "דו, רה, ומי עוד" ששודרה במרץ 1977. ההצלחה הגדולה הביאה להפקתו של תקליט ובעקבותיו, באוקטובר 1978 הופק מופע עשיר וססגוני. המנהל המוסיקלי של התוכנית והתקליט והמופע היה מתי כספי. שר את השיר יוריק בן דוד מלווה בלהקה גדולה.

 

הנה השיר כפי שצולם לטלויזיה ב-1979 בקיבוץ ברור חיל, שמקימיו ורבים מחבריו באו מפזורת ברזיל הגאה.

 

ואיך אפשר בלי ביצוע בשפת המקור. ברשת נמצאים סרטונים רבים רבים לשיר המוכר והאהוב הזה. גם למחבר והמבצע הראשון, ז'ורז'י בן עצמו, יש מבחר גדול, חלקו משנים מאוחרות, אך בחרתי דוקא בביצוע בשחור לבן, ממש משנת פרסומו של השיר 1972

 

ומה עלה בגורלו של חוט הפלא, Fio Maravilha?

מה שהצלחתי למצוא אודותיו ברחבי המרשתת, זה שנדד לארצות הברית שיחק בניו יורק ובסן פרנציסקו, כשהתבגר וירד מההרכבים הראשונים, התעסק בעיקר בשני תחומים, האחד אימון קבוצות נוער והשני... טוב, צריך להתפרנס ממשהו... מחלק פיצה.

ברכת יום הולדת ל-Fio Maravilha באתר של פלמנגו