מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אלה אלה ישראלה

הקדמה לסיפור זה יהיו שלושה משפטים הקשורים ביניהם: "על אם הדרך ישבתי לא פעם, ממתין לאיזה כח חילוץ", "לא עוצר באדום", "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם". נכון, את כולם שר אחד הקופירייטרים המבריקים של הזמר העברי. שלום חנוך. והוא גם זה שכתב: "ישראלה, תגידו לי מה קורה לה". אבל הפסוק הזה שונה לפני שהושר וכיום הוא מוכר כמובן בניסוחו: "אלה, אלה, תגידו לי מה קורה לה". על הכתיבה המקורית ועל השינוי, יסופר מיד.

מי שהפנתה את תשומת לבי לציטוטים הללו, ולקשר ביניהם ובין מה שקורה בימים בהם נכתבות שורות אלה, (מרץ 2023, המאבק במהפכה המשפטית), היא זו ששרה ראשונה את השיר, זו שעבורה נכתב, דפנה ארמוני: "שלום חנוך בגדולתו – אמרה לי - רואה דברים הרבה יותר מוקדם מכולם. יש לו יכולת נבואית מופלאה".

אז שאלתי כמובן, איך שיר נולד?
דפנה ארמוני (ראיון איתי 14.3.2023): "הייתה שעת בוקר הייתי במטבח, (הם היו אז ביחד) שלום נכנס עם דף ביד, ובראשו היה כתוב, יִשְרָ ובסוגריים (אלה)". כך נקרא השיר וכך גם הושרו המילים: "ישראלה תגידו לי מה קורה לה..." וכן הלאה. והמשיכה: "ושלום מסתכל עלי ככה, ואני מסתכלת עליו, והוא מיד קרא בעיני שאין התלהבות". ביקשתי הסבר. איך יתכן? הסבירה: "כשראיתי את המילים בלבד, ללא המנגינה, זה נראה לי משהו קליל, כמעט הומוריסטי, ישראלה, מה הבחור עושה לה, היא עוד ילדה קטנה.... אבל אז, וזה היה לפני 40 שנה, אז הסתכל בי שלום ואמר בשקט, 'דפני, זה אחד השירים הטובים שכתבתי'. והוסיף, 'אם את לא לוקחת, אני אקח אותו'". ואז היא נכנסה להתלהבות והסוף ידוע. זה השיר שלה. הכי שלה. עד כדי כך ש"כששלום ביקש להקליט את השיר בקולו, הוא פנה אלי וביקש את רשותי" חתמה דפנה ארמוני.

את המשפט "זה אחד השירים הטובים שכתבתי" מצאתי בראיון שנתן שלום חנוך ממש בזמן האחרון. עברו 40 שנה עשרות שירים ענקים, משיח, סוף עונת התפוזים, למה לי לקחת ללב, והוא עדיין מרגיש שזה אחד השירים הטובים שכתב. 

הנה ביצוע מימי השיר הראשונים, דפנה ארמוני מתארחת בתוכנית "זהו זה" של הערוץ הראשון.

אז על מה בכלל השיר
הרקע לכתיבה היה בעצם מחאה פנימית. חברתית, תרבותית וגם חיצונית כמעט מדינית. שלום חנוך רצה להתריע על ההישענות שלנו על ארצות הברית. גם התרבותית וגם הכלכלית והצבאית. אנחנו הנערה שבשיר. המאמינה, הלא מבינה, ואמריקה היא הבחור עם האופנוע החדיש שבסוף יזרוק אותה על הכביש. אבל כבר אז ראה את השיר במבט רחב בהרבה. והמבט הזה עשה אותו רלבנטי לשנים כל כך רבות.

השינוי וההקלטות
הכותרת "ישראלה, תגידו לי מה קורה לה". נראתה לשלום חנוך כבר אז חינוכית מדי, ישירה מדי, ועוד לפני ההקלטה הראשונה שינה את השם ואת המילים ובמקום "ישראלה" כתב "אלה, אלה".

השיר הוקלט על ידי דפנה ארמוני ב-1983, יצא על תקליטון שדרים ב-84 ומיד תפס והיה להיט ענק. כעבור שנתיים כללה אותו באלבומה הראשון, "דפנה ארמוני", שגם הוא היה הצלחה גדולה. ב-1992 הקליט את השיר גם שלום חנוך בקולו המחוספס והחם, לתקליט אוסף שהפיק "לא יכול לישון עכשיו".

עדיין רלבנטי?
דפנה, זה מתאים גם למה שעובר עלינו היום? ונימת קולה השתנתה מיד: "אולי לא שמת לב, אבל זה שיר עצוב נורא. בוודאי שזה מתאים, אצל שלום זה תמיד עמוק ממה שרואים בהתחלה וניתן לפירושים נוספים". והוסיפה "זה מאד מדכא מה שקורה עכשיו".

האם הייתה לך איזושהי הופעה שבה לא ביצעת את "אלה"? "לא יקום ולא יהיה דבר כזה".

דפנה ארמוני יודעת בימים אלה תחיה מחודשת. הרבה הזמנות להופעות. שאלתי מתי ההופעה הקרובה אז היא אמרה, "בעוד שבועיים, אם המדינה עוד תתקיים"

אלה אלה ישראלה