מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אני חדש בארץ! מי אתה?

יש כמה וכמה שירים במאגר שלנו שמטעים את המאזין, יש כאלה שמאחוריהם סיפור לא ידוע, ומכאן אי ההבנה, ויש כאלה שאנחנו פשוט לא מקשיבים להם עד הסוף. ויש, כמו במקרה שלפנינו, שאנחנו מקשיבים רקלסוף. רק לפזמון.

השיר אני חדש בארץ נקשר אצלנו מיד לעולים החדשים. שרה אותו בראשית שנות החמישים, עולה חדשה, שהיתה מצוידת במבטא רומני כבד, ג'טה לוקה, המילים הן: "אני חדש בארץ, זאת רואים מיד, זה מורגש, זה מורגש, במבט אחד". נו, מה זה כבר יכול להיות? אז זהו, שמסתבר שיש עוד אפשרות.

השיר נכתב מיד לאחר מה שכינו העיתונים: "הלילה בו הלבינו ערי החוף" (בתמונה המצורפת: תל אביב בשלג, 1950, דוד אלדן. לעמ. בתמונה למטה, ג'טה לוקה). היה זה ליל השלג הגדול ביות שהיה כאן אי פעם (בכל אופן מאז שהחלו המדידות בשנת 1870 כפי שמצטט ויקיפדיה את עיתון "חרות" מפברואר 1950). השלג החל לרדת בסוף ינואר 1950, והשיא היה בלילה שבין 6-7 בפברואר. לא רק בחרמון (שעליו, בימים ההם, אפשר היה רק להשקיף מרחוק), לא רק ירושלים והרי הצפון, אלא כל ערי החוף, כולל תל-אביב, ואפילו ים המלח שלחופו נערמו 8 ס"מ (ויקיפדיה מצטט את "על המשמר" 9.2.1950). 

ג'טה לוקה

חודשיים אחר כך, כבר באפריל אותה שנה (19.4.1950, אם תרצו לדייק), בוצע שיר בנושא השלג. היה זה בהצגה החדשה של תיאטרון לי-לה-לו, שנקראה, אופנבך בתל-אביב. שוב היה זה נתן אלתרמן שעקב אחרי האירועים ושילב אותם בשיריו. אבל, כדרכו, לא הסתפק אלתרמן בסיפור מעשה מטאורולוגי, אלא יצר מהשלג משל ועקץ קצת את המימסד, את המדינה הצעירה, ואת הבירוקרטיה. "אני חדש בארץ" הוא ה...שלג. הנה תחילתו של השיר: "השדרה היא לובן צח, והשלג מתנוצץ בה, אנשים עוברים בסך, ועלי מראים באצבע". בבית השני השלג, או בובת שלג, "גולם" בפי אלתרמן, הולך לחפש עבודה, ואז ובכל משרד אומרים לו: "גולם איש אתה, הוי דוֹד / גם לך יש מתחרים פה / כי בכל המוסדות, 'גולמות' לא חסרים פה / אין אתה, בדרך כלל, גולם רע מהם / אבל, אתה חדש בארץ..."

מה שעוד חיזק את התחושה המוטעית שהשיר עוסק בעולה, היה שיר אחר ששרה אותה עולה, ג'טה לוקה, היא לא יודעת עברית. כמו כן שרה לוקה את מי זה דופק בדלת, שיחד עם השירים האחרים הונצחו בשנות ה- 90 במחרוזת שביצעה להקת הכל עובר חביבי.

הנה השיר המקורי, עם תמונות מהתקופה (ערכה והילתה ליוטיוב הגולשת רחל פורמן-קומלוש):

והנה מילות השיר.

אני חדש בארץ
מילים: נתן אלתרמן
לחן: משה וילנסקי

השדרה היא לובן צח
והשלג מתנוצץ בה
אנשים עוברים בסך
ועלי מראים באצבע
חורף,  חורף, זה הסוף

רק הלירות נמסות
גם בקיץ גם בחורף
נא הסבירו לי מה יש
איך זה ככה מתרחש

אני חדש בארץ
זאת רואים מיד
זה מורגש
זה מורגש
במבט אחד

אני חדש בארץ
זאת רואים מיד
אני מביט
אני נרגש
אני עוד פה
אני עוד פה
אני עוד פה חדש

בינתים על כל צד
מחפש אני תפקיד לי
במוסד או במשרד
אך תמיד כולם אומרים לי
גולם איש אתה

הוי דודי
גם לך יש מתחרים פה
כי בכל המוסדות
גולמות
לא חסרים פה!
אין אתה (בדרך כלל)
גולם רע מהם - אבל

אתה חדש בארץ
זאת רואים מיד
זה מורגש
זה מורגש
במבט אחד
אתה חדש בארץ
זאת רואים מיד

אתה מביט
אתה נרגש
אתה עוד פה
אתה עוד פה
אתה עוד פה חדש

תל אביב בשלג, 1950