מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

בגלל הרוח

השיר שקווצ'ץ' וכמעט נזרק לפח


באחד מימי מלחמת שלום הגליל, ישבו בבית קפה, מיכה שטרית, לאה שבת וארקאדי דוכין. מצב הרוח הלאומי השפוף העלה אצל מיכה שטרית משפט עידוד, "יהיה מה שיהיה...". את המשפט פיתח לשיר שלם. לימים סיפר מיכה שטרית ששרבט את השיר על מפית נייר וזרק. לאה שבת טוענת שהיה זה נייר סיגריות ושמיכה אמר שהוא רוצה לתת את זה לארקאדי שילחין והיא שמה עליו יד ולקחה אותו לעצמה, וכמו שאומרת הקלישאה, כל השאר היסטוריה. השיר היה ללהיט ענק, זכה לביצועים אינספור, וניתן לומר ששינה את חייו של שלומי שבת, שבעקבות ההצלחה חזר סופית לארץ. השיר היה לסיסמה שחיזקה רוחות והובילה מפעלים רבים וגדולים למען רעיונות ואנשים במצוקה.
 

שלומי שבת

בגלל הרוח פתח לשלומי שבת את הדלת. באמצע שנות השמונים עוד הסתובב בניו-יורק וחיפש את דרכו המוסיקלית. אמנם כשישבה אותה חבורה בבית הקפה כבר חזר ארצה, אך תקליטו, "חזרתי מן החושך", וגם הקריירה שלו, לא המריאו. ואז ב- 1989, בא השיר הזה ומיקם את שלומי שבת ואת "בגלל הרוח" בקידמת הבמה. ב- 1990 יצא אלבומו השני ושמו כשם השיר, בגלל הרוח. (התמונה מהאתר של בן מוש הפקות).
             

בגלל הרוח זכה לביצועים רבים מאד, הראשון שבחרתי להביא הוא ביצוע מיוחד מאד ויוצא דופן. באפריל 2011, פרסמתי באתר זה מכתב שקיבלתי מידידה שסיפרה שאחינה, לירון שבבו, חולה קשה. לירון בן ה-12 שר אז במקהלת העפרוני, מקהלת ילדים ונוער מצליחה מאד ומוכרת בארץ ובחו"ל. המקהלה, והמנצחת, נתי גולדברג, התארגנו לסייע במימון תרופה יקרה מאד שלירון חברם היה זקוק לה. למסע ההתרמה התגייס גם שלומי שבת שביצע את השיר יחד עם המקהלה. הנה הם:


כעת ניתן לספר, שכשנה לאחר מבצע ההתרמה, ביולי 2012, נפטר לירון שבבו ז"ל. יהיו הסיפור והשיר, יד לזכרו.

בגלל הרוח המשיך לקחת חלק במסעות מרגשים למען רעיונות ואנשים. ביוני 2006 נחטף החייל גלעד שליט בידי מחבלים. במאבק לשחרורו לקחו חלק אמנים רבים, החזרתו ריגשה את אזרחי המדינה ורוממה את הרוחות. לכבוד שחרורו הופקו ארבעה קליפים, אחד המרגשים שבהם היה של השיר הזה. לצד המחבר, שלומי שבת, לקחו חלק בביצוע עוד שלושה, אביב גפן, שרית חדד ורמי קליינשטיין, היה זה צוות המנטורים של תוכנית the voice ישראל. הנה השיר בביצועם, בליווי צילומים מרגשים מחמש השנים בהן ישב גלעד שליט בכלא.
 

אם תכתבו ב- YouTube "בגלל הרוח" תקבלו אלפי תוצאות, לא אביא כאן את המקובלות והרגילות, את זה תוכלו למצוא בעצמכם, אני מחפש עבורכם את המיוחדות, הנה עוד אחת. כן. בגלל הרוח ב... שפת הסימנים. מבצעים תמי אסולין ויונתן שיוביץ הלוקחים חלק במפעל מרגש בשם "הזמנה לשקט" (בקישור תוכלו ללמוד עוד על המפעל המדהים הזה). הנה השיר בביצועם:
 

הביצוע האחרון הוא ממש, אבל ממש, כשם השיר "בגלל הרוח".

חורף 2015 הביא לנו כמה ימי סופה עזה במיוחד. הסרטון הבא, רק 16 שניות ארכו (מחדשות ערוץ 2), מראה לנו אישה באזור הבורסה ברמת גן, ש"בגלל הרוח" פשוט, התעופפה. וזה השיר שבחרו העורכים להשמיע בזמן הידיעה הקצרה.

 

שלומי ולאה שבת