מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

יש יוצרים שמתהדרים בכך שנדחו על ידי מוסדות לימוד נחשבים ואחר כך הצליחו בגדול (למשל יהודה ברקן שנזרק מבית-צבי) יש שירים שמתהדרים בכך שזמרים גדולים דחו אותם ואחר כך הצליחו בענק (למשל השיר "הללויה לעולם" שנדחה על ידי "הכל עובר חביבי"), ויש שיר אחד שמתהדר בזכיה במקום האחרון בקדם אירוויזיון. ולא סתם מקום אחרון, אלא עם נקודה אחת בלבד. וזהו השיר "הלוואי" שמלמד אותנו שיעור נפלא בהישרדות, בתקווה, בלא לוותר כשאתה יודע שאתה בכיוון הנכון.

זה קרה בקדם אירוויזיון של שנת 1986 (בינתיים שאלה קטנה, מי זכה בפסטיבל הזה? התשובה בהמשך, אבל נסו להיזכר). הנחו דניאל פאר ורבקה מיכאלי, הטלויזיה כבר בצבע, אבל עדיין מצביעים רק במקומות שידור מוגדרים ולא במסרונים. והנה, אתר הצבעה אחד ועוד אחד ועוד אחד לא מעניקים לשיר אפילו נקודה אחת. אם זכרוני אינו מטעני (אני זוכר את הפסטיבל הזה ואת קריאת הנקודות!) ממש בסיבוב האחרון קיבל השיר נקודה ראשונה (ואחרונה...). איך, איך, איך פספסנו אותו?

הנה הביצוע מאותו הפסטיבל:

אני זוכר שכבר למחרת השמיעו ברדיו דוקא את "השיר שקיבל נקודה אחת", כבר אז אמרתי לעצמי, "היי זה שיר יפה, איך לא הבחנתי בו אתמול???" ומאז אני אוהב אותו מאד מאד. הוא מדבר אלי ומלמד אותי, כבר אמרתי, שיעור בהישרדות, בתקווה, שיעור ב-לא לוותר. 

משאלה
שנה אחר כך כלל אותו בועז שרעבי בתקליט "משאלה" והשיר לא חדל מלהתנגן. אחר כך החלו לצוץ גירסאות כיסוי, בין השאר, ב-1998 שוב היה "הלוואי" אחרון במופע, אך הפעם היה זה אות כבוד לשיר ולמסר. היה זה במופע הענק, "פעמוני היובל", ליובל המדינה שהשיר כובד להיות החותם אותו. שרה אותו יהודית רביץ, שקצת אחר כך, בשנת 2000 כללה אותו בתקליטה "געגוע", מה שנתן לשיר דחיפה נוספת קדימה.

ומאז השיר, במילותיו ההימנוניות של אהוד מנור, ובלחן עם הקצב והנשמה של בועז שרעבי, נשאר קבוע ברשימות ההשמעה ברדיו, בערבי השירה, אמנים מרבים לבצעו, שורות מפתח ממנו חוזרות ומצוטטות בכתבות, בנאומים וגם בברכות, למשל בברכות "שנה טובה", כפי שגם אני אעשה כאן ועכשיו. בערב ראש השנה תשע"ח.

הלוואי
הלוואי ומענן תרד עלינו קשת... הלוואי שהמדבר יצמיח עשב דשא... הלוואי ועוד נשב בצל התאנה... הלוואי שלא נכאב ואיש אחיו יאהב,,, הלוואי ויתמזגו מזרח ומערב... הלוואי ולא ישא עוד גוי אל גוי חרב... הלוואי והאדם יהיה רחום עד ערב... וכן הלאה וכן הלאה. ואולי לאלה נוסיף את התקוה שאיננה כתובה בשיר, אך שהוא שרטט אותה בחייו שלו. לא לוותר כי גם אם זכית רק בנקודה אחת,  עדיין "יש סיכוי אחד" לאהבה ולכל דבר.

נ.ב: השיר שזכה במקום הראשון באותה התחרות היה "יבוא יום" ששרו שרי צוריאל ומוטי גלעדי. ואכן כשיצא לתחרות האירופאית הצליח להאפיל בהישגו על התוצאה לה זכה "הלוואי". הוא הגיע שם לא למקום האחרון, אלא למקום הלפני האחרון...

והנה יהודית רביץ בשיר הלוואי בסיום מופע פעמוני היובל

 

בועז שרעבי בקדם אורוויזיון 1986