מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

העיניים של תוליק

"תוליק יושב לו בשקט בחול
יושב ומביט על הים הכחול
העיניים של תוליק שני כוכבים
ואוכל הוא בנחת אשכול ענבים"
(מילים רמה סמסונוב - לחן נפתלי אלטר)


פסטיבל שירי ילדים, 1979, במקום הראשון השיר "שולם ברוגז", אבל מי זוכר? מה שזוכרים זה את אושיק לוי שר על תוליק (אז כתבו "טוליק") וכל אחד שאל, מי זה התוליק הזה. ב- 4 באוגוסט 1982 השמיעו שוב את השיר ברדיו והקריין אמר בעצב, שתוליק מהשיר, הוא רב-סרן תובל גבירצמן, נפל בלבנון. 

תוליק נולד בחדרה בשנת 1959. "כשהיה בן חמש - מספרת אחותו, אורית ברום, המכונה בפי כל, ריתי- היתה המשפחה בים וקרה בדיוק מה שכתוב בשיר. רמה במקרה היתה כשזה היה". רמה, היא רמה סמסונוב, זמרת אופרה מוכרת וידידת המשפחה, ב- 1976 פרסמה ספר שירים ובו גם השיר שכתבה בעקבות המפגש המקרי. בכתבה בלאישה מאותה שנה סיפרה: "היה שם ילד אחד משגע בשם טוליק, שאחז בידו אשכול ענבים. ילדה קטנה חיזרה אחריו וביקשה רק עינב אחד, וכשלא רצה לתת לה, הלכה והותירה אותו בודד ועצוב".

תוליק כילד

השיר הופיע בספר ושלוש שנים אחר כך הולחן על ידי נפתלי אלטר ובוצע על ידי אושיק לוי במסגרת פסטיבל שירי ילדים (מה שלימים יהיה הפסטיגל) של שנת 1979 שעליו כבר סופר לעיל.

"תולי לא התגאה בשיר שנכתב עליו" מספר עידו גביש, מפקד מחלקת טנקים שהיה לידו כשנפל (כן, עידו הוא אחיו של כותב שורות אלה) "רק אנחנו שידענו היינו שרים לו מדי פעם. תולי היה מפקד מיוחד ואדם מיוחד. המילים שנקשרו אצלנו לדמותו היו 'יהיה בסדר', תמיד היה מרגיע אותנו ככה". 

בסרטון קצר מספר עידו על מקרה במלחמת לבנון שבו לקח אחד החיילים רדיו טרנזיסטור מבית בכפר שנכבש. תולי פקד על מחלקתו לעצור, הניח את הרדיו על הכביש והורה לנהג הטנק הראשון לדרוס אותו "אנחנו לא לוקחים שלל!" אמר לפקודיו.

תולי היה על הטנק הראשון שנכנס ללבנון בגיזרה המרכזית. כשהגיעו לפאתי בירות, ניתכה באזור אש כבדה, נגמ"ש של גולני נפגע ותולי רץ כשמטף כיבוי בידו, לחלץ את הצוות הלכוד. הוא נפגע בעצמו מפגז נוסף ונהרג במקום. לאחר נפילתו הועלה לדרגת רב סרן. וקיבל ציון לשבח מאלוף הפיקוד.

השיר זכה להצלחה רבה ואף לכמה גירסאות כיסוי.
הנה אושיק לוי המבצע המקורי בביצוע השיר בתוכנית טלויזיה לילדים.

תוליק