מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

"הנני כאן..."

יום העלייה, חג הקיבוץ, כנס בנים, בסגנון "אלה הם חייך בזמר"

מה זה "אלה הם חייך בזמר"?

עשיתם כבר הכל, מסכת, מצגת, מופע אור-קולי רב משתתפים, ומה עכשיו? הנה הצעה לאירוע בזמר. אירוע המתאים גם לחג גדול ביום הולדת "עגול", גם כאירוע בשנים הלא עגולות שבין המופעים הגרנדיוזים, וגם, לכאלה שלקראת יובל מנהיגים שנה של אירועים. זהו אירוע עממי וחם, לא "מכופתר", משתתפים בו  סולנים ומספרים מקומיים, והוא מאפשר אילתור וזרימה עם מה שעולה מן הסיפורים והתמונות.

שלושה צירים:

באירוע "אלה הם חייך בזמר" אנו משרטטים את דמויותיהם של הישוב ואנשיו, בשלושה צירים: סיפור, שיר, תמונה.

הסיפורים – עולים מפי ה"היסטוריונים" המקומיים, מפי ותיקי הישוב או בניהם של המייסדים, או כאלה שפשוט יש להם סיפור יפה. המיוחד באירוע הזה הוא שכל סיפור מוביל לשיר.

השירים- יהיו באירוע שירים שנכתבו בישוב (אם במלואם, כלומר, מילים ולחן, ואם בהתאמת מילים מקומיות למנגינות קיימות) ויהיו גם שירים מוכרים לכל הנקשרים למקום, לזמן, לאירועים שלכם ולנופים.

תמונות – מילות השירים מוקרנות על מסך גדול כשברקע משולבות תמונות הישוב ואנשים מתוכו.  צירוף התמלילים והתמונות נעשה באמצעות תוכנה ייחודית, שנבנתה במיוחד לכך, המאפשרת לעשות זאת ב"שליפה" ואפילו ללא תכנון מראש. המשמעות היא שבנוסף לחלק המתוכנן, יש לאירוע גם חלק מאולתר, שבו אנחנו יכולים ללכת עם טעם הקהל, עם מצב הרוח שמתפתח, עם סיפורים שיעלו מהמשתתפים ולא חשבנו עליהם מראש.

ואיך זה עובד?

תחילה מתקיים תחקיר עם ההיסטוריונים המקומיים ואנשי התרבות. ביחד אנחנו בוחרים באנשים שיש להם סיפור מענין מתולדות הישוב או סיפור אישי מיוחד ושהם גם יודעים להעביר אותו. במקביל אנו מתחילים לאסוף שירים הנקשרים לאירועים ולמקום וכן תמונות, אם מארכיון הישוב ואם מאלבומים פרטיים. אנו גם מוסיפים תמונות מהתקופה הנוכחית, תמונות בצבע, עם דמויות מוכרות מימים אלה. באירוע עולים המספרים, בסוף דבריהם מבקש כל אחד שיר, השיר מושר על ידי הקהל בהובלת סולנים מקומיים כשברקע, תמונות מהישוב ותושביו.

ומה עוד?

לאורך האירוע אנו שוזרים עוד הפתעות קטנות, כמו, שיחת וידאו (בסקייפ למשל) עם דמות שתפתיע את הנוכחים. למשל, חבר הנמצא בשליחות בחו"ל, או דמות ציבורית מוכרת (שר החקלאות, מזכיר התנועה, מפקד מהפלמ"ח), או יולדת שממש באותו היום הרחיבה את דור הממשיכים. הפתעה נוספת תהיה הרכבי שירה מיוחדים ויוצאי דופן, כמו, חבורת רפתנים (או עובדי מטע, או דייגים), יוצאי סיירת צנחנים (או דווקא שריונרים, או טייסים), שלושה בני משפחה אחת, ארבע נשים בהריון, או חמישה אוהדי הפועל תל אביב שישירו ביחד את "אמרו לו" (של אריק אינשטיין).

וזה עובד?

אירועים כמתואר כאן התקיימו במסגרת מקומית ואינטימית, בחדר אוכל או במועדון הישוב, והתקיימו גם לקהל גדול, באולם או על דשא מרכזי. בשנים האחרונות הנחיתי ערבים בסגנון "אלה הם חייך בזמר" בעמיעד, כפר סאלד, לוחמי הגטאות, ועוד. אירועים ל-1000 משתתפים ויותר, התקיימו בדן, אלונים, מולדת.

וכמה מילים עליי:

אני חוקר זמר ומנחה שירה, את סיפורי השירים אני מפרסם בפינות רדיו ברשת ב' ובגלי צה"ל (למשל בתכנית העונג השישי של שמעון פרנס) ובתכניות טלויזיה בערוצים המרכזיים. תחקירים שלי התפרסמו בכתבות עיתונאיות, בסרטי תעודה טלויזיוניים ובספרים. אחד הספרים, שיר לדרך, היה לרב מכר (יותר מ-40,000 עותקים). דרך נוספת לשלב סיפורים ושירים, הוא "הטיול המזמר" שהיום נפוץ מאד בארץ והוא פיתוח שלי. אני מרצה ומנחה אירועים במוסדות כמו יד בן-צבי, מכון אבשלום, מפקדת קצין חינוך (במסגרת זו הנחייתי פעמיים את הערב המרכזי של משלחת הרמטכ"ל למצעד החיים בפולין).

חומר נוסף אודותי תמצאו כאן באתר שלי ובערך "עפר גביש" בויקיפדיה.

התקשרו (הפרטים כאן בשולי הדף) ונמצא את הדרך המיוחדת לחוג עם הישוב שלכם.

 

אירוע בישוב