מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

''חזק חזק''

על שירו של נדב הררי ז"ל שהולחן ע"י יהודה פוליקר בפרויקט עוד מעט נהפוך לשיר

נדב הגיע לקבוץ יפתח באוגוסט 1965 בגרעין נח"ל, היינו בערך בני 14, אך ברגע שסיימו את מסלול הנח"ל והגיעו לשל"ת בקיבוץ (ואולי קודם, רק לא ידענו...), התחברו נדב ונגה, בת כיתתי והיו לזוג הראשון בחברה שלנו. היינו הקבוצה הראשונה של הקיבוץ, והיתה זו פעם ראשונה שלמישהו מאתנו היה חבר או חברה. 

נזכרת נגה: "השיר נכתב כשהייתי בת שבע-עשרה וחצי, גרנו בחדר רווקות והוא היה משרבט לי הרבה על פיסות נייר שמצא. נולדו אז הרבה שירי אהבה. זה אחד מהם. שמרתי את כל השירים. אחרי כשנתיים ערכתי כמה מהם בחוברת ליום הולדתו. אבל רוב השירים נשארו בלי טיפול, בכתב ידו אצלי". נדב ונגה התחתנו בחתונה הראשונה של מישהו מבני יפתח, בנם רועי הוא ראשון הנכדים של הקיבוץ.

נדב היה שובב גדול. איש שמח וטוב לב, עם ראש מבריק ויצירתי, אוהב זמר, ולא רק ישראלי, לא כמונו ששמענו רק את להקת הנחל והגבעטרון. ממנו שמענו בפעם הראשונה ביטלס ואלביס ועוד שמות עטורי הילה זרה. בקטיף במטע היה מנצח את כולנו בזיהוי שירים ברדיו לפי הצלילים הראשונים שלהם.

באוקטובר 73, ביומה האחרון של מלחמת יום הכיפורים, נהרג נדב כשיצא בכח שריון לחלץ את "כח יהודה", יחידת צנחנים שנקלעה לקרב קשה באזור העיר סואץ.

לאחר נפילת נדב הקימה נגה בית חדש עם עקיבא אורן, חברו של נדב לגרעין הנח"ל. הם הולידו בן ובת שהצטרפו לילדיהם מנישואיהם הקודמים והיו לשבט ובו 8 בנות ובנים.

אך השכול לא הרפה מהם. בשנת 2002 נהרג ערן, בנו של עקיבא, בתאונת נשק. ב- 2006 שוב היכה בהם השכול כשבנם המשותף, בן, נפטר ממכת חום בשמורת עין-גדי, בעת חופשה מיחידתו, שבוע מתום מלחמת לבנון השניה. 

"הרבה שנים לא עסקתי בזכרון של נדב - ממשיכה נגה - רק לאחר מותם של ערן ובן הבנתי את החשיבות להזכיר את הצעירים שלא חיו את החיים כמונו. כששמעתי בגלי צהל קריאה לשלוח אליהם שירים שכתבו נופלים, שלחתי את השיר".

 

אני אוהב אותך חזק
גם כשאת עייפה
אני אוהב אותך
גם כשאת מדוכדכת
אני אוהב אותך חזק
גם כשאת עצבנית
אוהב אותך חזק
גם כשאת פגועה

נגה: "בזמן אמת לא ידעתי להעריך כמה זה היה חזק אצלו. האהבה. ממרום שנותי אני הרבה יותר מעריכה את זה". חזק, חזק הוא שיר של אהבה בלא תנאי, שיר של מעט מילים ואמירה ישירה, החוזרת על עצמה, ההלחנה של פוליקר עוד מעצימה את המילה "חזק" החוזרת עשרות פעמים.

נגה: "אתה זוכר, בנעורים המשותפים שלנו, לא ממש התגנדרנו, זה עולה מהשיר. זו הצהרת אהבה שלא תלויה בדבר. לא רק כשהכל עלא-כיפאק".

אני אוהב אותך חזק
אפילו כשאת לא לובשת
את השמלה הכי יפה
הכי יפה שלך
אפילו שלא צבעת
את העינים בשחור
אפילו שלא התבשמת
או עשית את תסרוקתך

אין זו הפעם הראשונה ששיר של חלל צהל מיוצאי קיבוץ יפתח מולחן במסגרת דומה. יובל אלדר היה ראשון הבנים שנולדו בקיבוץ, הוריו עזבו עם הפילוג בתנועה הקיבוצית בהיותו כבן שנתיים. יובל ז"ל נפל אף הוא במלחמת יום הכיפורים, גם הוא כתב שירים ואחד מהם הולחן על ידי שלמה ארצי.

סיפורו של השיר חזק, חזק, עשיר במעגלים הנפתחים ונסגרים. מוסיף עקיבא: "רק כשבא גולן יוכפז לראיין את המשפחה לקראת תוכנית הטלויזיה בערוץ 2 קישרנו שיהודה רוט, מפקד יחידת החילוץ של עין גדי, שיצא לחפש את בן שלנו, הוא אותו יהודה מ"כח יהודה" של הצנחנים, אותו יצאה יחידת השריון של נדב לחלץ מהמצור בעיר סואץ, ובמשימת חילוצו, נהרג נדב".

 ========================================


כאמור, השיר מושמע רבות בגלי צהל, באינטרנט עלו כמה הקלטות שלו, בשנה בה נכתב, בוצע גם בעצרת הזכרון הגדולה, שרים בכיכר בערב יום הזכרון. "אתם תהיו שם?" שאלתי את עקיבא כמה ימים לפני אותה העצרת, והוא השיב בעצב: "לא. בימים כאלה אנחנו בבית..."

ובפרסום  ראשון: השיר בכתב ידו של נדב.

השיר בכתב ידו של נדב

והנה גידי גוב מבצע את השיר כשברקע, תמונות מחייו הקצרים של נדב הררי ז"ל.

נדב הררי ז''ל