מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

כמו סיסמא יהא השיר

בחיפושי אחר קורות הזמר מצאתי סיפור מצמרר על תחרות שירים שהתקיימה בגיטו וילנה בעיצומה של המלחמה. בתחרות זכה לציון לשבח נער בן 11 עם לחנו לשיר פונאר ("שקט, שקט בני נחרישה"). לתדהמתי, קראתי שהנער ניצל ונמצא בארץ. התחלתי להתחקות אחר סיפור השיר והכותב ולהפתעתי מצאתי אותו. אותו הנער היה לפסנתרן קונצרטים מוכר ושמו, אלכסנדר תמיר. פרסמתי את סיפורו בכתבה עיתונאית ובעקבות התחקיר שלי הפיק הערוץ הראשון סרט תיעודי בבימויה של רחל שוורץ. הסרט מחזיר את הפסנתרן אל גיטו וילנה.

הנה רגע השיא של הסרט, כאשר מוזמן אלכסנדר תמיר לנגן את שירו ממש באולם בוא בוצע לראשונה, כשהזמרת הפעם היא מיטל טרבלסי.

 

 

בעקבות התחקיר והסרט אני מגיש מופעהמשלב סיפורים ושירים. באירוע אני מתחיל מסיפור הסרט, כולל הקרנת קטעים ממנו וסיפור יצירתו, וממנו אני מגיע לשירים נוספים שנכתבו בוילנה, שיר הפרטיזנים, תחת זיו כוכבי שמים, עומדים אנו במשמרת ועוד.

משירים אלו אנו ממשיכים לשירים שנכתבו מחוץ לוילנה ומגיעים לשירים שהושרו כאן בארץ האמנם (לאה גולדברג), ניגונים (פניה), הליכה לקיסריה (חנה סנש) וגם לשירים שנכתבו ובוצעו בתקופתנו, למשל, ב אירוע מכונן ופורץ דרך שהפיקו יהודה פוליקר, יעקב גלעד ושלמה ארצי ביום השואה בשנת הארבעים למדינה.

תמונת האלבום 'אפר ואבק'

אירוע "כמו סיסמה יהא השיר" משלב שירים סיפורים וסרטים.
הגשתי את האירוע הזה פעמים רבות בטקסי יום השואה וכהכנה למסע לפולין. הוא עלה בישובים, מתנ"סים, בבתי ספר ולמשלחות צה"ל היוצאות לפולין.
אני מגיש אותו כהופעת יחיד וגם בשילוב זמרים ונגנים, בהתאם לגודל הקהל ולתקציב. 

לפרטים והזמנה כתבו אלי מכאן

נהוג בצה"ל שכל רמטכ"ל משתתף פעם אחת בזמן כהונתו במצעד החיים. בשתי משלחות הרמטכ"לים הקודמים, ובזו של הרמטכ"ל הנוכחי, הוזמנתי לערוך את הטקס ולכתוב את קטעי הקישור. הנה כמה תמונות מאירועים אלה.

מתוך אירוע בקרקוב

וכאן, למטה, באוירה יותר נינוחה, בדרך הביתה,

עפר גביש עם רא''ל גבי אשכנזי

במטוס עם רא"ל גבי אשכנזי (יום השואה תשס"ח 2008).

עפר גביש עם רא''ל בני גנץ

עם רא"ל בני גנץ (יום השואה תשע"ג 2013)

 

 

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר - לחצו כאן

 

חנה סנש