מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

מממ-נננ מכבי נתניה

פרק מהספר "בשביל השירים".

במרכז מסלול היום ה-17 של שביל ישראל, נמצאת נתניה, ובמרכז נתניה מכבי נתניה, ובמרכז מכבי נתניה, שיר הכדורגל הישראלי הראשון: מממ – נננ. זה השם הרשמי הכתוב על עטיפת התקליט (כן, זה לא "תקליטור", ולא "דיסק". תקליט. שחור כזה? עגול? זוכרים?).

ב- 5.6.1971 נפל דבר בכדורגל הישראלי, לראשונה זכתה באליפות הליגה העליונה קבוצה שאיננה מגוש דן. נתניה לא ידעה נפשה מגאווה, שמות הכוכבים נישאו בפי כל. יוז'י סורינוב, שרגא טופולנסקי, ישראל חג'ג', זוהר סולומון, אלברט גזל ועל כולם מולך, השחקן המצטיין של אותה עונה מרדכי (מוטל'ה) שפיגלר. שפיגלר שהיה לאחד מסמלי הקבוצה, היה גם מלך שערי הליגה, וזכה בשנה ההיא בתואר ספורטאי השנה של "חדשות הספורט". "נתניה בעננים" זעקו כותרות העיתון, "נתניה בורחת" (האליפות הובטחה כבר 5 מחזורים לפני סיום הליגה).

"ואז – מספר אלברט גזל, אחד מהכוכבים – נדמה לי שהיה זה שלמה ארצי שהביא את הרעיון והקלטנו שיר". עד אז פשוט לא היה כדבר הזה בארץ. כעשר שנים קודם לכן, היתה זו כנראה קבוצת ליברפול, הראשונה שאוהדיה שרו המנון של ממש, לארץ זה הגיע ב- 1971. גזל: "הלכנו פעמיים לאולפן, עשינו חזרות, זה היה מצחיק". שפיגלר: "כל פעם שאני שומע את השיר אני צוחק. בגלל שבהקלטה בכלל לא שרתי...".

אבל הקהל בנתניה לא צחק, הוא שאג, ואיתו המאזינים בכל הארץ. השיר תפס והיה ללהיט בלי שום קשר לאהבת הקבוצה או דחייתה, בלי שום קשר לכדורגל. אחד הדברים שאהוד מנור הקפיד עליו היה, שלשיר תהיה משמעות רחבה יותר מאשר שיר עידוד לקבוצה מסוימת. הפזמון "מממ, נננ", מתקבל כמו לה, לה, לה, או כל הברה אחרת. רק ממש בְּסוף השיר, מגלה הכותב שאלו הן בעצם ההברות הפותחות את שם הקבוצה. השם "מכבי נתניה" מופיע רק ממש בסוף השיר. היה זה שיר ככל השירים, ועם העובדה הזו לא התחרה  שום שיר כדורגל אחר.

מוטל'ה שפיגלר

מוטל'ה שפיגלר, מה לך ולשירה?

פנו אלי אז שרתי. אבל מאז ועד היום אני לא מחזיק מיקרופון. אני מדבר הרבה מול קהל אבל בלי מיקרופון. יש אנשים שרק מזמזמים ולא עשו כלום בחיים. אני דאגתי שיהיה על מה לשיר. אני דאגתי לזכות באליפות ושלמה ארצי דאג לשיר.

השיר מממ-נננ היה ראשון שירי נתניה ולא האחרון. בצידו השני של אותו תקליטון מופיע שיר נוסף בשם "פנדל". בעונת 1983-84, כששוב זכתה נתניה,  יצא שיר נוסף ששר בני אל, סולן להקת גן עדן, ששמו מכבי נתניה אלופה. שפיגלר היה אז מאמן הקבוצה.

איצטדיון נתניה

איצטדיון נתניה. צילום, דובי טל אלבטרוס

ואיך זה לשמוע את השיר, אחרי השנים האלה?

אלברט גזל: מרגש. תמיד היו משמיעים את השיר ברמקולים במשחקים, היה מרגש אז וגם היום.

שפיגלר, כבר חשבת על קריירה חדשה?

ושפיגלר עונה בפרץ של צניעות: "אם שלמה ארצי היה מחליט להיות שחקן, הוא היה שחקן מצוין. אני בשום מקרה לא הייתי מצליח להיות זמר".


והנה השיר והאלופים בניצוחו של שלמה ארצי (כפי שנראה בגיל 22...)

מכבי נתניה