מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

רק על עצמי לספר

הנה כמה דברים שניתן לספר עלי.
נולדתי בקיבוץ יפתח ב-6 בספטמבר 1951. הילד השני שנולד בקיבוץ אך למעשה מאז גיל שנתיים, אחרי הפילוג בתנועה ובקיבוץ, אני הילד המבוגר של הקיבוץ. עובדה שאני נושא בגאון כל ימי.
מגיל 10 למדתי נגינה, חליליות כמו כולם, פסנתר, אחר כך אקורדיון ולקראת סוף התיכון גם גיטרה. את זה לבדי לגמרי. בגיל 14 התחלתי להלחין שירים. ממש רק לעצמי. די הביך אותי להשמיע לאחרים. דומני שבגיל 16 כתבתי שיר ראשון ששרים במשפחה עד היום: "נרות שבת הדליקה אמא". הוא נכנס גם לגנים בהם היו בנותי והגיע גם לגנים של נכדי.
לאחר סיום לימודי בתיכון (באיילת השחר בבית הספר האזורי) תרמתי שנת שירות לתנועת בני הקיבוצים (של "האיחוד") כחבר מזכירות "חטיבת הבנים". בגיל 19 וחצי הגייסתי לקורס טייס. תקופה קשה מאד ומאתגרת שהשאירה בי חותם לכל החיים.
מענין שדוקא בצבא התחלתי את דרכי המוסיקלית במקצועית. שם פגשתי את המוסיקאי ניסן כהן הב-רון שגויס במסגרת שירות מילואים להכין את מסיבות סיום הקורס. הוא נתן בי אמון וחיזק אותי בבחירת הדרך ואפילו מינה אותי להעביר חזרות ולנצח על הבמה על מקהלת ותזמורת בית הספר לטיסה. סיימתי את הקורס כנווט קרב.

חזרתי בחדוה לקיבוץ בצפון, השתלבתי בפעילות המוסיקלית, ניגנתי בחגים, כתבתי שירים לחגי המשק.

ב-1984 יצאתי ללמוד הוראת מוסיקה בסמינר ארנים. בין לבין למדתי פסנתר אצל הדסה ביריביס-עורי, ותיאוריה והרמוניה אצל ציפי פליישר.
החל מ-1987 לימדתי מוסיקה בית הספר האזורי בכפר בלום, הייתי שותף להקמת אחת ממגמות מוזיקה הראשונות בארץ שהגישה תלמידים לבגרות. בתקופה זו יזמתי את הקמתה של להקת הנוער האזורית "מציצים מהאצבע" שהיתה מהראשונות מסוגה בארץ. עם הלהקה הגענו להישגים נאים. ב-1991 יצאנו להופעות במוסקבה כשהיתה עדין מאחורי מסך הברזל. בהמשך יצאנו להופעות בגרמניה, ברצות הברית ובקנדה.

משנת 1987 אני כותב בעתונות בנושאי תרבות ומוסיקה. בין השאר, בכתב העת "מוזיקה", (בעריכת חנוך רון), בשבועון "הקיבוץ" וברשת המקומונים של ידיעות תקשורת. כמה מתחקירי שימשו להפקת סרטי תעודה טלויזיוניים.

ב-1991-3 יצאנו כל המשפחה לשליחות בטורונטו קנדה. הייתי שליח עליה ותנועת "הבונים דרור". גם בשליחות זו הרביתי לעסוק במוסיקה, בארגון ערבי שירה ובשילוב שירים באירועי התנועה. יום אחד גיליתי שבתנו לומדת עם בתו של הרבי המזמר, ר' שלמה קרליבך. באירוע מרגש הופעתי יחד איתו ערב שלם.

בשנת 1997 המצאתי את "הטיול המזמר". יחד עם אברהמי לנדסמן מאיילת השחר פיתחנו את הטיול המזמר לצורת בילוי פופולרית בקרב חובבי הזמר ברחבי הארץ. ניתן לקרוא על כך בלשונית "המצאת הטיול המזמר"..

בשנת 1999 יזמתי הקמתה של להקת נוער ראשונה מסוגה, "איתי מלבנון" והייתי מנהלה המוסיקלי. בלהקה השתתפו נערים מישראל ומדרום לבנון. בהקמת הלהקה שיתף פעולה עם המוזיקאי הערבי ג'ורג' יוסוף סמעאן. עם הלהקה שתפו פעולה בין השאר אהוד מנור, אריאל זילבר, יוני רועה ודויד ברוזה

בשנת 2004 פרסמתי יחד עם הצלמת עדי אדר את הספר "שיר לדרך" (בהוצאת עם-עובד) ובו 12 מסלולי טיול בעקבות שירים. אז גם התחלתי להגיש תוכניות רדיו בגלי צה"ל ובתחנת "רדיו צפון" מקבוצת "רדיו ללא הפסקה". 

בשנת 2012 התחלתי להגיש פינות סיפורי שיר במסגרת תוכניותיו של שמעון פרנס בגלי צה"ל. כן הגשתי פינות מידע מוסיקליות ברשת ג', בסדרה "פס הקול של המדינה" של איזי מן.

בשנת 2015 הרחבתי את פעילות הטיול המזמר לאירופה, בעקבות מקורות הזמר העברי והתרבות היהודית. בטיולים אלה שיתפתי פעולה עם תחיה תמרי, מורת דרך משדה אליהו. בהמשך שיתפתי פעולה עם גבי זהר בהדרכת טיולים באיטליה וצרפת.

בשנת 2016 הוצאתי לאור, יחד עם הצלם האוירי דובי טל, את הספר הכפול "בשביל השירים" (הוצאת "אלבטרוס"). בספר שירים וצילומי אוויר לאורך שביל ישראל.

בשנת 2017 איתרתי לאחר מחקר מעמיק, את הבית בו נולד המלחין חתן פרס ישראל, נחום היימן, בעיר ריגה שבלטביה. במעמד שגרירת ישראל בלטביה, נערך טקס לציון יום השנה לפטירתו, ונקבע שלט זיכרון במוזיאון היהודי בעיר.

עוד כמה פרסומים ויצירות ששווה להזכיר:
מוזיקה לשתי הצגות בתיאטרון הקיבוץ.
מוזיקה לשתי קלטות לילדים בהוצאת ספריית פועלים, עם להקת ברוש.
רעיון ותחקיר לסרט תיעודי "פונאר" (במאית רחל שוורץ) בהפקת הערוץ הראשון.
תמליל ולחן לשיר "סיכוי לחלום", לזכר יצחק רבין, בביצוע להקת חיל חינוך.

בעת כתיבת שורות אלה (2020), אני מתגורר בתל אביב (כחבר קיבוץ יפתח!). מגיש פינות סיפורי שיר בגלי צה"ל, מוביל טיולים מזמרים בארץ ובעולם ומגיש אירועי סיפור ושיר ברחבי הארץ.

רק על עצמי לספר