מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שהשמש תעבור עלי

רגע לפני שמתחילים...
אני אוהב הפתעות. אז התקשרתי לנורית הירש ובלי הקדמות שאלתי: "את הלחנת ראשונה את 'שהשמש תעבור עלי'?". הקריאה לא בוששה לבוא: "מאיפה אתה יודע?????" אחרי שנרגענו קצת (היא מהגילוי ואני מהאישור) אמרה: "זה הרי אף פעם לא הוקלט... בכל אופן לא בארץ... שרה את השיר זמרת אמריקאית, זה היה כשחייתי שם. זמרת נהדרת. מאיפה אתה יודע על זה???".

לא השבתי לשאלה, אך המשכתי: "נכון, זו היתה להקה מדנוור קולורדו. זוכרת את הזמרת? איך קראו לה?"
"מי יכול לזכור....... אפילו הקלטה אין לי"
אלו אתגרים שאני אוהב. אם המלחינה לא זוכרת ואפילו הקלטה אין לה, זה הזמן ללכת לחפש.
אבל נחזור קצת לאחור לראשית הסיפור (שגם לכם תהיה קצת הפתעה).

ותיקח אותי אל המסע
בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים, היינו מאד מאד אהודים בעולם. תיירים רבים ביקרו אותנו, תרמילאים, החלו להגיע גם המתנדבים הראשונים, וגם בני דתות אחרות הגבירו התעניינותם. כך למשל בני כת המקויה היפנית שמנהיגה הגיע לביקור בכותל, וכך גם, כנסיית Faith Bible Chapel בדנוור קולורדו. אנשי הכנסיה הם אוהדי התנ"ך וישראל, משלחות שלהם מגיעות הנה בכל שנה, הנה שער האתר שלהם (בימינו אלה!). קשה שלא להתרגש.

עוד מיוחד בכנסיה הזו בדנוור, אלו להקות זמר וריקוד המופיעות בכל העולם. הם החלו להופיע גם בישראל וזכו לחיבוק מהממסד. בין השאר מהאגודה למען החייל וצה"ל. הם בנו תוכנית ובה גם שירים בעברית. "להקה צבאית" מכנה אותם יורם טהרלב באתר שלו: " הם היו מגיעים לישראל פעם בשנה, וכשהם לבושים במדי צה"ל היו מופיעים (במשך שבועיים) בבסיסי צה"ל".

ואז, עלה החיבור עם הלהקה מדרגה, שב ומספר יורם טהרלב: "בראשית שנות השמונים הוזמנתי יחד עם הבמאי שי לביא, לעבוד עם הלהקה על תכנית חדשה לקראת הופעתם בארץ". גם שי לביא זוכר הייטב את הלהקה והעבודה איתם בארכיונו שמורה המודעה מעיתון ג'רוסלם פוסט, בה מזמינה האגודה למעל החייל את הציבור להופעת הלהקה ב-20.10.1983

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"היתה להם סולנית נהדרת - סיפר לי שי לביא - קראו לה Tomi וכתבתי לה שיר "שלום ישראל, שלום ירושלים".
האם זו הזמרת שאנחנו מחפשים?
עוד רגע.
זה נקשר לי לסיפור אחר שסיפר לי מזמן יורם טהרלב, ומצאתי אותו גם באתר שלו: "אחת מחברות הלהקה ביקשה ממני שאכתוב לה שיר מיוחד שיתאר את הגעגועים שלה לארץ, הממלאים (באמת!) את כל חייה". והשיר שכתב לה היה... נכון... שהשמש תעבור עלי.

שאלתי את טהרלב: "אתה זוכר את הזמרת? היתכן ששמה היה Tomy ?"
"זאת הזמרת!" ענה לי (וסימן הקריאה הוא שלו).

בינגו! נורית הירש התגוררה בתקופה ההיא בארה"ב ויורם טהרלב מסר לה את שירו החדש להלחנה. היא פגשה את סולנית הלהקה: "היא היתה טובה! ממש זמרת!". הלחינה, נתנה לה את השיר וזהו. הוא מעולם לא הוקלט בארץ, ואם בוצע זה היה רק על ידי הלהקה של הכנסיה מדנוור.

אז איך זה מגיע לנורית הירש? ואיך לחנן יובל וירדנה ארזי?
עבר זמן, וממשיך יורם טהרלב: "באה אלי הביתה ירדנה ארזי עם המפיק שלה גברי מזור וחיפשו שירים ישנים. נתתי להם את השיר הזה, והם נסעו אתו ממני לחנן יובל והוא הלחין אותו מיד במקום והשיר הפך ללהיט גדול".

השיר נכלל בתקליט "דרישת שלום" שיצא ב-1985 ואכן היה ללהיט גדול.

הנה הקלטה מאחת מתוכניות "שביל באמצע שביל בצד" בערוץ הראשון:

 

ביצועים רבים ופנים חדשות
השיר זכה לביצועים רבים מספור, אמנים רבים הקליטו אותו והוא מככב במועדוני זמר ובערבי שירה. אלא מה? ההצלחה וה"פרשנויות" לא תמיד נעמו למלחין השיר, חנן יובל: "אני שמעתי את השיר אחרת לגמרי - אמר לי - עשו ממנו משהו סוער ואני ראיתי בו שיר מופנם בהרבה". אמירתו זו של חנן יובל איכזבה אותי קצת. מאד אהבתי את הסערה שבלחנו ובביצוע שלו זכה מפי ירדנה ארזי, והיה לי חבל שהוא עצמו לא רוצה שכך יושר השיר. אבל אז שמעתי אותו שר את השיר והתרגשתי. ממש התרגשתי. פתאום הוא קיבל מימד אישי, עמוק, מימד של תפילה. הנה אחד הביצועים שמצאתי בקולו (מאתר "כאן מוסיקה")

 

השיר נעשה לתפילה
כותב חנן יובל בפתח ספרו "סידור אישי": "בשנת תש"ס 2000 הזמינני ידידי אלעזר שטורם לפסטיבל ללימודי יהדות בכפר בלום, שם התבקשתי על ידו לערוך ולהפיק מופע מוזיקלי בשם "מסע אישי יהודי'", ושם קיבל השיר תפנית אל הפן התפילתי שבו. בספרו מכנה אותו חנן יובל: "תפילה חילונית". השיר פתח גם את המופע המשותף של חנן יובל וג'קי לוי "גשר ההלכה".

גשר ההלכה וסידור אישי

והנה הגיע כוכב הזמר החסידי אברהם פריד
השיר נעשה לחביבם של בתי כנסת וקהילות תורניות והנה, ביצע אותו אחד הגדולים שבזמרי הסגנון, אברהם פריד. ביצוע השיר על ידי זמר בשיעור קומתו של פריד, קירב את השיר, עוד יותר משהיה, אל הקהל המסורתי. בהופעות ובהקלטות הוא קורא לשיר "רק תפילה" או "רק תפילה אשא".  בחרתי להביא הקלטה מביצוע משותף של הזמר והכותב. בביצועם יש גם שילוב של שני הסגנונות של המבצעים האלה. השיר מתחיל כתפילה רגועה ומופנמת, כפי שנכתב, אך במהלך השירה מתרצה חנן יובל ומצטרף לקצב הסוער.
לטעמי - נפלא ומרקיד ומרגש.

 

השיר לא תם המסע ממשיך...
כפי שסופר, עבר השיר גלגולים, מארצות הברית בלחן של נורית הירש, אל ארצנו בביצוע זמרת נוצריה, משם ללחן חדש של חנן יובל בביצוע ירדנה ארזי, ובאחרונה אל הזמר החסידי.
הקלטה אחת חסרה לנו כאן, ואני מבטיח למצוא אותה. כמובן הקלטת הלחן הראשון של נורית הירש בביצועה של Tomy . אני יודע שההקלטה קיימת וברור לי שאמצא אותה. וכשאמצא, גם אתם תשמעו על כך. רק תפילה נישא שהשמש תעבור עלינו.

 

את הסיפור הזה סיפרתי גם בפינה שלי אצל שמעון פרנס בגלי צה"ל. גם שם תשמעו כיצד בעצם, אין עדיין מידע על הלחן המקורי ובקשה לעזור בקבלת מידע.

הנה ההקלטה

שהשמש תעבור עלי ירדנה ארזי