מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שהשמש תעבור עלי בפינה איך שיר נולד

שלום שמעון לך ולמאזינים.

לפינה היום אני מבקש לקרוא, "המדור לחיפוש קרובים", כי בסופה אני מבקש עזרה במציאת קרובים. לא שלי, אלא של שיר.

שמע, השיר שהיום אבקש להשמיע הוא "שהשמש עבור עלי" נכון, יורם טהרלב וחנן יובל, אבל אני אוהב להפתיע, ובעת הכנת הסיפור התקשרתי לא לזה ולא לזה אלא ל... נורית הירש. ואני אוהב להפתיע, אז בלי הכנה אמרתי: "שלום נורית הירש. האם את כתבת ראשונה לחן ל-'שהשמש תעבור עלי'"?.

היתה דממה ואחר כך התפרצות: "מאיפה אתה יודע??? זה היה באמריקה? גרתי שם? אף אחד לא הקליט את זה בארץ".

דבר ראשון, היתה לי תחושת בינגו, אכן, מה ששמעתי היה נכון. עכשיו שמע את הסיפור.

לאחר מלחמת ששת הימים נורא אהבו אותנו בכל העולם. הגיעו הנה משלחות נוער וסטודנטים ומתנדבים, ומתנדבות, שמעון... ובין השאר הגיעה גם משלחת מכנסיה נוצרית בדנוור קולורדו שבארה"ב. הסתובבו כאן, למדו עלינו, טיילו, כך כמה שנים, והנה מתברר שיש להם להקה. להקה טובה, והם מתחילים להופיע כאן, עם שירים שלנו. התחברו לצבא, נסעו לבסיסים והופיעו כשמדי צה"ל לגופם, עם שירים שלנו. והנה יום אחד הסולנית של הלהקה "היא היתה טובה" אמרה לי נורית הירש, ביקשה מיורם טהרלב שעזר ללהקה בהכנת החומרים, שיכתוב לה שיר על אהבתה את ישראל. וזה נגע לליבו והוא כתב לה "רק תפילה אסע, הוא אלי, שאצא אל המסע... ואם אשוב אל זאת הארץ, האם כקדם יכירוני האנשים והפרחים..." ואת המנגינה הזו נתן יורם טהרלב ל... נכון. לנורית הירש.

נורית גרה אז בארה"ב, נפגשה עם סולנית הלהקה, לימדה אותה את השיר. נורית הירש סיפרה לי שכנראה גם הקליטה אותו שם. וזהו, השיר בוצע ודאי בארץ, אך לא נשארה כאן הקלטה וגם אף ישראלי לא הקליט את השיר.

חלפו שנתיים והשיר נדם קולו, ואל יורם טהרלב הגיעו ירדנה ארזי ואמרגנה, גברי מזור וביקשו משהו שיר שכתב ועוד לא יצא לאור, ובפשפוש במגירה שלף את השיר הזה. הם הלכו איתו לחנן יובל וכמו שאומרים, השאר כתוב בדברי ימי הזמר העברי.

חנן לקח את המילים וכנראה הלחין אותם מיידית. גם ירדנה ארזי הקליטה את השיר ובמהרה היה ללהיט גדול. הוא הגיע לבתי כנסת, למופעים גדולים, אברהם פריד אביר הזמר החסידי שר אותו בשנים האחרונות, ירדנה ארזי הוציאה אוסף משולש משיריה וקראה לו על שם השיר הזה.

ונורית הירש? כאמור, סיפרה לי שאין בידיה זכרון כלשהו מהשיר. הבטחתי לה לחפש. מצאתי במרשתת את הכנסיה בדנוור, שלחתי להם שאלה, קיבלתי תשובה ראשונה, הם מחפשים מישהו שהיה כאן במשלחת ההיא, 1983. בינתיים אין קול ואין עונה.

ובמסגרת "המדור לחיפוש קרובים", אני מבקש אם יש מישהו ממאזינינו שהיה באחת היחידות שקיבלו את הלהקה ואולי שומר על קשר, לפעמים בסוף הופעה מחליפים טלפונים, או שחי בארה"ב אולי אפילו בקולורדו, שיצור איתי קשר ואנחה אותו כיצד לעזור לנו.

ולביצוע שנשמע היום - כששוחחתי עם חנן יובל הוא אמר לי שהוא התכוון לשיר מאד פנימי ומהורהר, תפילתי. שמעון, אולי נשמע הפעם לא את הביצוע המפורסם והגדול, אלא דוקא את הפנימי והאישי יותר.

 

את הסיפור המלא על השיר תמצאו במדור סיפור-רון