מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שירים "חדשים" של יאיר רוזנבלום

שירי ההצגה "ירח בעמק אילון" בקיבוץ נחשון
יאיר רוזנבלום נפטר ב-27.8.1996. לקראת יום השנה למותו, חשף איש הרדיו, אברהם זיגמן הקלטות ישנות מארכיונו, וגאל מתרדמתם שירים שכתב רוזנבלום ולא התפרסמו עד היום. היה זה מיד לאחר פרסום שירו הראשון, "חופשה רבע שנתית", בתוכניתה ה-18 של להקת הנח"ל שהיה למעשה הלהיט הגדול ביותר בתוכנית זו. בדרך מקרה, קידמו שירים נעלמים אלה את דרכו של המלחין אל הפסגה. הכיצד? על כך סיפר אברהם זיגמן, בכתבה שפרסם לקראת יום השנה לפטירתו של רוזנבלום, במדור "מוסיקה" של YNET. 

הנה קישור לכתבה המענינת, כאן יובאו עיקריו של הסיפור.


מה עושה אקורדיוניסט תל אביבי שמשתחרר מלהקת הנח"ל? יורד לנגן באילת. מה עושה קיבוצניק שמשתחרר מלהקת הנח"ל? הולך לעזור לקיבוץ צעיר. כך הגיעו יאיר רוזנבלום לאילת, ושאולי רוזנטל, לקיבוץ נחשון. היה זה בשנת 1965, שאולי "היפה", בן קיבוץ גן שמואל, שר בלהקת הנח"ל בה ניגן יאיר רוזנבלום, הוא התגייס למה שנקרא, "עזרה לקיבוץ צעיר", שבדיוק אז חגג 15. כשרונותיו וניסיונו הבימתי בלהקת הנח"ל הביא לכך שנבחר לביים את המופע המרכזי. בצעד נועז הזמין שאולי את רוזנבלום לעלות מאילת ולעבוד עם הצוות המוסיקלי של ההצגה.

המופע לציון 15 שנים לנחשון, כלל במקור שירים עם מילים חדשות ללחנים קיימים, רוזנבלום, שכמעט ואיש לא הכירו, הרי עד אז פירסם רק שיר אחד, הציע לחבורה, שילחין את אחד משירי ההצגה. התוצאה היתה נפלאה והיכתה בהלם את המשתתפים שמיד ביקשו מהכוכב הטרי להלחין את שאר שירי המופע. ההצלחה היתה גדולה, השירים התקבלו באהבה ולפי זיגמן קרה שם עוד משהו. בקהל נכח גם קצין החינוך של הנח"ל, וכששמע את השירים החדשים הזמין את יאיר רוזנבלום להיות מנהלה המוסיקלי של להקת הנח"ל בתוכניתה ה- 19. ומשם החל הטיפוס שלו אל התהילה.

אברהם זיגמן, איש רדיו ותיק ומוכר, שערך במשך שנים רבות תוכניות ברשת ג' של קול ישראל, היה חבר קיבוץ נחשון וכך התוודע אל הסיפור ואל השירים. זיגמן איתר את ההקלטות, ערך אותן, יצר מהן סרטונים, צירף דברי הסבר וכיתוב מילים והעלה ל-YouTube. כאמור, חודש לפני יום השנה לפטירת יאיר רוזנבלום, פרסם שניים מהשירים ואת סיפור ההצגה.

הנה לפניכם, שני השירים בפרסום כמעט ראשון. 
תחילה, שיר ההיסטוריה. הלחן כאמור, של יאיר רוזנבלום, המילים של הלשונאי רוביק רוזנטל, ולא ככתוב בפתיח לסרטון. האיר את עינינו שמואליק טסלר, חוקר הלהקות הצבאיות ויצירתו של יאיר רוזנבלום, שקיבל את המידע מרוביק רוזנטל עצמו. 
לטעמי, זהו שיר נהדר, רענן ומתנגן (אפילו מזכיר קצת את "חופשה רבע שנתית"). הביצוע של חברי נחשון היה נפלא, ותודה לאברהם זיגמן שגאל את השירים מהשיכחה.

השיר השני שהעלה זיגמן הוא "שיר הותיקים". הלחן, כמובן, יאיר רוזנבלום, המילים של מירה מאיר. חברת קיבוץ נחשון, פזמונאית מוכרת ומצליחה שכתבה בין השאר את "אין לי יותר מה לאמר" (ששר יגאל בשן), "גשם ראשון" ו"נחל נערן" (את שניהם הלחין זיגמן), "נערי בים ביתו", ושירים נוספים. 

 

אפילוג
מאז פורסם הסיפור-רון הזה, הלך מאתנו אברהם זיגמן בטרם עת. את המידע שנכתב כאן, מסר לי במסגרת קשר רב שנים שהיה בינינו, (בסודיות ובתנאי שלא אפרסם אותו לפניו !!!). 
יהיו הדברים תפילה לעילוי נשמתו.

 

שירים "חדשים" של יאיר רוזנבלום