מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שיר נבואי קוסמי עליז

יש המכנים את שיר נבואי קוסמי עליז, "שיר חניכה". אין ספק שגם אם לא התכוון, יצא כזה. עשו ממנו כזה. נראה שאין בית ספר שלא שר אותו בכמה וכמה מסיבות סיום י"ב, הורים מצטטים ממנו ומשמיעים אותו בברכתם לסיום בית הספר היסודי, שרים אותו בסיום קורס קצינים, ב- YouTube תמצאו קליפים רבים שלו בביצועים של בני נוער, בקיצור, מה שהחל כמעט כבדיחה התקבל מאד ברצינות. ואולי, גם כשהיוצר לא מתכוון, אם "יש לו את זה", זה מגיע.

השיר החל אצל יוני רכטר, המנגינה וגם המילים. כן, יוני רכטר לקח חלק בכתיבת מילים לכמה משיריו, ביניהם, יש אי שם (עם ענת גוב), אהובתי היחידה (יחד עם שלום וינשטיין) ובשיר שנקרא שיר מחאה למרבה ההפתעה, הוא כתב רק את המילים. המלחין הוא בכלל דני סנדרסון. בשיר נבואי קוסמי עליז, הביא יוני רכטר לעלי מוהר את המנגינה ואת מילות הבית הראשון ועלי מוהר השלים.

השיר יצא ב- 1985, באלבום המשותף עלי מוהר ויוני רכטר, בגובה העיניים.

עמוד הענן שבשיר, ושכך נקרא גם המבצע שהתקיים ברצועת עזה בנובמבר 2012 , מגיע אלינו היישר ממסע בני ישראל במדבר "וָה' הֹלֵךְ לִפְנֵיהֶם יוֹמָם בְּעַמּוּד עָנָן" (שמות י"ג 21). בנוגע לאווז הבר, הטס בראש חץ לפני הלהקה, שאלתי את דרור גלילי, ידיד ואיש הגליל, צלם מרהיב וצפר בכיר (למרות שלטענתו היה במודיעין ולא בחי"ר): "זה ממש כך, כמו שכתוב בשיר. מעוף האווזים דורש המון אנרגיה, אין להם כמעט כושר דאיה, זו תעופה מאד אקטיבית, אז יש אחד מוביל והוא מוריד מהאנרגיות הנדרשות לאלה שאחריו. העגורים נוהגים כך, השקנאים, הברווזים וגם האווזים. כולם עופות "משפחתיים", חיים בלהקות. חסידות למשל, לא עוזרות בכלל אחת לשניה.
"יש בשיטה הזו – ממשיך דרור גלילי – כמה חידות לא פתורות. לא ברור איך נבחר המוביל ועל בסיס מה הם מתחלפים, זה כמו אלונקה בצבא, אתה זוכר?"

ועכשיו לעוד משהו מענין וכנראה חשוב. בחור צעיר ששרתי איתו את השיר אמר שהוא מבין הכל חוץ מאשר... מי זו ברג'יט בארדו. תראו לאן הגענו. אז הנה הסבר לצעירים שבקוראים. B.B. היתה כוכבת קולנוע צרפתיה לוהטת בשנות החמישים והשישים (של המאה הקודמת). בשנות השבעים, לאחר שכדבר השיר "הבינה את העסק", פרשה מהקולנוע ומאז "על העניינים היא צופה מהמרפסת". היא פעלה לשיפור היחס לחיות (בתמונה מאתר NRG) ועוד נושאים חברתיים. ב.ב. היתה קשורה לשערוריות חברתיות ותקשורתיות נוספות אך הן קרו לאחר כתיבת השיר.

בריז'יט בורד

ומילה אחרונה על שם השיר. בכמה הזדמנויות וראיונות אמרו שני יוצרי השיר שהשם הוא בדיחה פרטית ביניהם. הבית הראשון עוסק בעתיד (לך ישר, אל תפחד..."), השני בקוסמוס ("כמו שביל החלב"), והאחרון (זה עם ברג'יט בארדו) הוא עליז למדי. ומכאן "שיר נבואי קוסמי עליז".
נו, שיהיה.


שיר נבואי קוסמי עליז
מילים: עלי מוהר ויוני רכטר
לחן: יוני רכטר

כמו עמוד ענן
כך תלך לפני העדר
תבין הכל, תדע
לא תאמר מילה אחת

כמו עמוד עשן
תיעלם בתוך החדר
משהו בך יאמר לך
המשך בדרכך

כמו שביל החלב
שחוצה את השמים
אתה הולך ישר,
לא שם לב לכוכבים

שזוהרים כדי
לסנוור את העיניים
משהו בך יאמר לך
המשך בדרכך

הו, לך ישר
לך לבד
אל תפחד
ווו וו וו...

אל תכעס
לך תמיד
לך אחד

כמו אווז הבר
שחולף בשמי הערב
הוא טס בראש החץ
לא נרתע מן המרחק

והאינסטינקט מראה
ובורא לו את הדרך
משהו בך יאמר לך
המשך בדרכך... כן

כמו בריז´יט ברדו
שתפסה כבר את העסק
השאירה מאחור
את הטוב ואת הרע

ועל העניינים
היא צופה מן המרפסת
משהו בך יאמר לך הפסק

בלי להתכוון
תן לעצמך ללכת
כל החישובים
ייגמרו מאליהם

כמו העץ שקם
לתחייה מן השלכת
משהו בך יאמר לך
המשך

הו, לך ישר...

 

כמו אווז הבר גם העגורים, חץ מעל עמק החולה - צילום דרור גלילי