מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שי - והפעם על המנגינה

היום אני רוצה לספר איך שיר נולד... ארבע פעמים.

השיר הוא "שי" שכתבה רחל, ושרים הדודאים פרברים. סיפרתי כאן לפני חמש שנים על המילים שלו ואני לא מפסיק לגלות עליו דברים, והפעם אספר על המנגינה שלו.

 

יהודה שרת סיפר לחוקר הזמר אליהו הכהן שראה את המילים בעיתון "דבר" וכמעט נחנק מהתרגשות. הוא כתב מנגינה שלא נקלטה בציבור הרחב.

 

הלחן הזה של יהודה שרת נשכח לכמעט 40 שנים, אבל ב-1969 הקליטה את השיר חוה אלברשטיין בלחן של מוני אמריליו ונתנה לו חיים חדשים. הנה לנו כבר שתי לידות.

 

ואז, קרא את השיר מוסיקאי חדש בארץ, שעלה מאודיסה, לוי שער. הוא קרא והתרשם והנה ממש בצמוד לקריאת השיר צפה בתוכנית טלויזיה בה הושמעו שני הלחנים שכבר היו לשיר. והוא כעס. ממש כעס. כך סיפר לי בעצמו. הוא טען שאף אחד מהמלחינים לא הבין את השיר. ואז הלחין אותו פעם שלישית. הנה לנו לידה שלישית, אז איפה הרביעית שהבטחתי?

 

שמעון, מה יעשה מוסיקאי בלתי מוכר מהעיר הרחוקה עפולה, במנגינה קטנה שיש לו בראש? הוא החליט לתת דף עם התווים לנעמי שמר. ונעמי שמר חשבה שהשיר מתאים לדודאים, ומסרה את הדף לישראל גוריון. וישראל גוריון... הניח את הדף בארגז הגיטרה ושכח ממנו. 

 

עבר זמן, והדודאים החלו להופיע עם הפרברים. היו להם עשרות הופעות ביחד. אורי הרפז סיפר לי שהם ישבו שעות, חיכו לעלות לבמה ובהפסקות, וכבר לא היה להם על מה לדבר ביחד, אז התחילו לחטט אחד בתיקים של השני ופתאום הוא מגלה בתיק הגיטרה של ישראל את השיר הזה. וכך... נולד השיר פעם רביעית, נכלל בתקליט של הדודאים פרברים והיה ללהיט גדול.

 

אגב, היתה עוד פעם שהוא כמעט נקבר. מישהו הגיש בלי ידיעתם את השיר לקדם אירוויזיון. בין השופטים הם זכו במקום ראשון והשיר נכלל ב-12 שירי התחרות. אבל אחרי כמה ימים מישהו שם גילה שהשיר הודפס באיזה מועדון זמר בעמק ופסלו להם את השיר. נכנס במקומו השיר שהיה במקום ה-13. ואיזה שיר זה היה? "עולה עולה". שניצח את הקדם, ואת האירוויזיון עצמו...

 

מאז התקליט של הדודאים והפרברים עברו כבר 25 שנים והשיר עדין מושמע ללא הרף. ברדיו, במועדוני זמר, רבים רבים הקליטו אותו, והנה גם אנחנו נשמע אותו כאן.

 

איך שיר נולד ארבע פעמים.

 

שי - והפעם על המנגינה