מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שמחות קטנות

הסיפור הזה לא נגמר ב-Happy End. אבל זו שנתנה לו השראה, למרות שהיא עצמה כבר איננה, היתה מלאת שמחת חיים ותקוה. השיר עצמו שמח ומפוקח. יש בו שמחה היוצאת מן הקושי ובוחרת בחיים. אז בחרתי בו, לספר את סיפורו מן הצד האופטימי.

 

דסיהדסה רבינוביץ'.
דסי חלתה, סיפור מחלתה הגיע לכל בית בישראל ובתחילה דוקא בגלל מאבק משפטי שלא נכנס כאן לפרטיו. אלא שמשם למדנו כולנו על אישיותה של דסי ועל מאבקה האופטימי במחלה.
שלושה שבועות לפני פטירתה, באה לבקרה משפחה ובה שתי בנות תאומות, הבנות שרו לה כמה שירים. דסי התרגשה וביקשה מהן ללכת ולשיר לכל המחלקה. כששבו שאלו אותה מדוע היה לה חשוב כל כך שיבצעו את המשימה המוסיקלית שהטילה עליהן. דסי חשבה על תשובה ולא ענתה מייד. בערב התקשרה אל המשפחה. בצד השני איש לא ענה, אחרי כמה צלצולים הופעל המשיבון, דסי השיבה לשאלת הבנות ומילותיה נצרבו בזכרון המכשיר. בראש השנה תשנ"ז (14 בספטמבר 1996) נפטרה דסי רבינוביץ'. אחרי מותה פורסמו הדברים שאמרה בהקלטה במשיבון וקיבלו משמעות מצמררת.

 

המילים הרשימו רבים שקראו את הידיעה בעיתונות. פסוקים מדבריה נרשמו על תליונים, על מחזיקי מפתחות, על מזכרות, נכנסו לתוכניות לימודים בצבא, בבתי ספר, ובפזורה היהודית,  כמה מוסיקאים אף הלחינו את המילים. המוכר בשירים הוא זה של מיכה שטרית שעיבד את המילים והלחין אותן.

גולש בשם כפיר, מביא באתר מימה, ציטוט של מיכה שטרית שסיפר כי פגש בסיפורה של דסי בתוכנית הטלויזיה של יאיר לפיד: "ראיתי אותה, הייתי בתקופה רעה בחיי. שאבתי ממנה כוח, כי היא דיברה עם כזאת אהבה לחיים ושמחה, שהרגשתי די עלוב לעומתה. היא נתנה לי תקווה. הקדשתי לה את השיר, והוא בסופו של דבר עודד אותי".

והנה השיר שערך מיכה שטרית מהמילים שנשמעו במשיבון:

שמחות קטנות
מילים ולחן: מיכה שטרית
על פי דסי רבינוביץ

עמוק בלבך, עיגולים של שמחה
ואור גנוז בנשמת אפך
עמוק בלב, עיגולים של כאב
אתה שונא, אתה אוהב 

יהללו, יהללוך מלאכים
ולא תאבד דרכך בזוהר ובחשכה
יהללו, יהללוך מלאכים
שמחות קטנות יאירו כנצנוץ הכוכבים 

לחיי התמימים ודוברי האמת
וכל החיים את חייהם באמת
שזוכרים את השמש ונוגעים באור
שיודעים אהבה שאינה בת חלוף
שזוכרים את השמש ונוגעים באור
שיודעים אהבה שאינה בת חלוף

אמנים רבים רבים ביצעו את השיר, הנה מיכה שטרית ועמיר בניון בביצוע מהלב והנשמה (מאלבומו השני של עמיר בניון, "אותו מקום אותה הרוח" 1999).

 

ביצוע בסגנון "קולולם" הופק בפתח תקוה לציון 140 שנים לעיר (במאי 2018).
הקישור בין השיר הזה לתקוה שבשם העיר מצמרר.
הנה הביצוע (לצערי לא מצאתי את שמו של המעבד/המנצח. היודע, אנא יכתוב לי ואוסיף)

 

דסי רבינוביץ'