מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שנהיה - בביצוע להקת נוער ישראלית לבנונית

הכל התחיל כשקיבלתי הצעה מהסוכנות היהודית לקחת מוסיקאי ערבי ישראלי ולהופיע בקהילות ישראל בעולם עם מסר של שלום. אבי, ישעיהו שבינתיים הלך מאתנו, אמר לי "זו לא חוכמה גדולה, לשיר עם מוסיקאי ערבי ישראלי, נראה אותך שר עם ילדי לבנון". האתגר היכה בי כברק. אך מה עושים עכשיו?

והנה כמה ימים אחר כך, הגיע משום מקום קצין צעיר מיחידת הקישור לדרום לבנון, יק"ל, אמר שברצונו לקיים מסיבה גדולה לילדים משני עברי הגבול ואמרתי לו שזו לא חוכמה לעשות מסיבה חד פעמית, נראה אותו עוזר לי להקים להקה משותפת.

זומנתי לכמה פגישות, האחת עם מי שעמד לקבל את פיקוד הצפון, אז תת-אלוף... גבי אשכנזי, השניה עם מפקד יק"ל תת אלוף... בני גנץ, ולהפתעתי אמר המפקד לקצין הצעיר "תעזור להם בכל מה שהם צריכים".

יצאנו לדרך. גייסתי את ידידי משנים, ירון לפידות, רופא, טייס והעיקר, איש עסקים מצליח שהצטרף בהתלהבות. חיפשנו שותף מוסיקאי ערבי ישראלי ומצאנו את ג'ורג' יוסוף סמען שיילך עם הפרויקט בכל ימיו ועד היום אנו בידידות רבה ומופיעים יחד.

הנה הברושור שהפקנו ללהקה.

הברושור להופעה

התחלנו לעבוד. היינו נפגשים במעבר הגבול. אנחנו היינו עוברים את גדר הבטחון אל הבסיס הצבאי והלבנונים היו עוברים את הגדר הבינלאומית ובמועדון החיילים שביניהן היינו מקיימים את החזרות.

אמנים מצמרת הזמר העברי נענו להזמנתנו לקחת חלק, כמו יוני רועה, שהגיע אל מעבר הגבול ולימד אותנו את השיר שנהיה.
השיר כבר נכתב ונמסר ליואב יצחק, אך טרם שודר. יוני רועה הקדיש אותו ללהקה.

שנהיה בשביל להיות / שנהיה בשביל לחיות / שנהיה הרבה יתר ביחד// שנהיה יותר קרוב / שנהיה יותר לאהוב / שנהיה שלם אחד יחד // שנהיה יותר חיים / שנהיה יותר רכים / שנהיה תקווה שמנצחת / שנהיה יותר לתת / שנהיה יותר אמת / שנהיה תפילה אחת נשלחת // שנהיה, שנזכה, לשלום לאהבה לחיים בלי פחד / שנהיה, שנזכה / לשובם של הילדים מן הקו הביתה / שנהיה, שנהיה //

אהוד מנור כתב לנו שיר חדש, חדש. את המילים העברתי לאריאל זילבר שהלחין אותן במיוחד עבורנו. לימים נמסר השיר לדנה אינטרנשיונל. מאוחר יותר הלחין את אותן המילים גם מתי כספי. "חלומו של הכלב מלא חתולים / וחלומו של החתול, מלא עכברים / וחלומו של העכבר, מלא פירורים וחורים / של גבינה צהובה // והחלום שלי, מלא חיות ובני אדם / שכולם חיים בשלום עם כולם...".

את השיר שהקדיש לנו יוני רועה הקלטנו באולפנו הפרטי של אריאל זילבר, במושב מתת שליד הגבול, שהתגייס גם הוא למשימה (עדיין בלי כיפה וזקן...). לא פעם כשהצבא ביקש לבטל חזרה בגלל הפגזה צפויה, היינו חוסים באולפנו של אריאל זילבר, שרים ומקליטים.

אריאל זילבר
 

הנה ג'ורג' יוסוף סמען מדריך את הזמרים בהקלטת השיר "שנהיה".

ג'ורג' יוסוף סמען מדריך את הזמרים בהקלטת השיר 'שנהיה'

ואז, כשהרגשנו מוכנים, הגיעה ההזמנה הדרמטית. לשיר בעצרת המרכזית לזכר יצחק רבין בכיכר בתל-אביב. נובמבר 1999.

בחרנו בשיר "סאלם" (עוד יבוא שלום עלינו). העיתונות התרגשה אפילו יותר מאתנו... כל תחנות הטלויזיה צילמו וסיפרו את סיפורם של הילדים, במאית הסרטים הדוקומנטריים רחלי שוורץ הפיקה סרט ארוך על הלהקה שהוקרן בערוץ השני.

מאחורי הקלעים בא לבקר אותנו שר הבטחון הטרי, אהוד ברק.

אהוד ברק

גם את לאה רבין פגשנו (התמונה מאירוע אחר)

לאה רבין

ואז עלינו לבמה, ומול 80.000 איש שרנו בקול גדול "סאלם".

שרים בעצרת רבין

סוף דבר. הלהקה פעלה כשנתיים, לאחר יציאת צהל מלבנון חברו אלינו כמחצית המשתתפים ומשפחותיהם ואנו בקשר עד היום. כמה חודשים לאחר מכן סיימנו את פעילותנו. ילדים משני עברי גבול שרים ביחד, זו אטרקציה, פליטים מענינים הרבה פחות...

צפו בסרטון קצר על להקת איתי מלבנון, כמה מהתמונות לקוחות מסרטה של הבמאית רחלי שוורץ, שיצרה סרט ארוך ומושקע על הלהקה.

וכאן, השיר "שנהיה"בביצוע הלהקה בליווי תמונות מתקופת פעילותה.

יוני רועה