מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

המצאת הטיול המזמר

מתישהו באמצע 1997 התקשרה אלי אמי ובפיה המשפט הידוע: "יש משהו שאתה חייב לראות". לא התרגשתי אבל כשהחלה לספר הזדקפו אזני: "מהעבודה יצאנו לטיול עם אחד, גם הוא עופר, שמטייל בתל אביב למקומות בהם כתב אלתרמן". ברור קצר גילה שמדובר בעופר רגב. טלפון אחד ורוח טובה נושבת בו: "ודאי בוא תצטרף לטיול. אתה אורח שלי". מתי? מחר! ומאז אנחנו חברים ומשתפים פעולה ומחלקים מידע ברצון ובהוקרה.
למחרת עליתי על טיסת ארקיע של ארבע, מראש פינה לשדה דב (נוחו עדן), בשש כבר הייתי בטיול. בעשר אותו לילה, על המטוס בחזרה לגליל כבר ידעתי שאעשה משהו דומה אבל עם שירה ממש. למחרת התחלתי בטלפונים, אברהמי לנדסמן מאיילת השחר היה מיד על הכוונת. הוא היה מדריך הטיולים שלנו כשהיינו בתיכון. כזה בדיוק רציתי בטיול הזה.
ב-7.11.1997 יצאנו לטיול הראשון (בהיסטוריה?).

על מה השמחה? מה זה טיול מזמר?
טיול מזמר
" הוא טיול אל מקומות שבהם או עליהם, נכתבו שירים. בטיול אנו שרים את השירים במקומות הנקשרים אליהם ומספרים את סיפורם.
מהכתוב לעיל מובן ש"הטיול המזמר" הוא המצאה. לא משהו שהתפתח לאיטו משומקום. קדמו לי כמה שהפיקו טיולים בכיוון דומה. אזכיר שוב את עופר רגב, וגם את שלמה מוסמן שטייל ובדרך עשה תיאטרון וניגן. משניהם למדתי ולקחתי את רעיונותיהם עוד צעד קדימה אל טיול שהשיר המושר יהיה במרכזו. "טיול מזמר" כבר אמרנו???

נדמה לי שאת הצירוף הזה "טיול מזמר" הגה אברהמי. היתה לנו התלבטות האם לקרוא לכך "האוטובוס המזמר", כי כל הטיולים התקיימו באוטובוס שהקמנו בו מערכת הגברה מיוחדת ויעודית, אך בסופו של דבר בחרנו בצירוף הנכון "הטיול המזמר". אברהמי אמר שיקח שנה ויחקו אותנו. זה לקח הרבה יותר. ב-2004, שבע שנים לאחר מכן, כשאנו כבר עמוק בשטח, ועם מאות טיולים באמתחתנו, החלו לצוף פרסומים ברשת עם השימוש בשם הזה. בהחלט הוחמאנו ושמחנו. "יש מקום לכולם" היתה אימרה שחזרה אצלנו. 
עד שנת 2017, במלאת 20 שנה להמצאה, סגרנו 1000 (אלף!) טיולים מזמרים.

השדרן קובי פראג' שאל אותי באחד הראיונות בגלי צה"ל, "מה ההבדל בין כל טיול שבו שרים שירים לבין טיול מזמר?" עניתי, שכמו שיש הרבה טיולים שהמדריך אומר "הנה עגורים", וזה עוד לא עושה אותם להיות "טיול ציפורים". וכמו שיש הרבה טיולים בהם המדריך אומר "כאן נלחם שאול המלך", וזה עוד לא עושה אותם להיות "טיול בעקבות התנ"ך", כך לא כל טיול שבו מושר שיר, עושה אותו להיות "טיול מזמר". בטיולים המזמרים, הקו המקשר, הנושא, הסיבה להגעה לאתרים, הם השירים. דרכם מספרים על הנוף, על ההיסטוריה, על מורשת הקרב, על התנ"ך, הכל דרך השירים.

התקשורת מגלה ענין ברעיון החדש
העובדה שאכן היה זה רעיון חדש, ניכרת מהכיסוי שזכינו לו בכלי התקשורת. מקומון "כל העמק והגליל" מרשת ידיעות תקשורת היה הראשון ששלח אלינו כתב. שלום זמירין הצטרף לטיול וסיפר לקוראיו על שני בני הגליל שיצאו ברעיון חדש, ש"המטייל הישראלי בטח יאהב". מהתוכנית "בילוי נעים" של מולי שפירא בגלי צה"ל, נשלח אלינו רוני קובן, שהיה אז כתב צעיר בראשית דרכו והוא הסביר למאזינים איך עובד "הדבר החדש הזה" (הקלטה כאן בהמשך). כך הגיעו אלינו מ"הערוץ השני"גם מוני מושונוב ואבי קושניר"שמעת? - שאל מושונוב את קושניר - 'טיול שירונים', יש דבר כזה". הביטוי "טיול מזמר" היה חדש ולא מוכר עדין.

הנה הדיווחים שלהם:

וכאן הדיווח של רוני קובן בגלי צה"ל:

ואלה מושונוב וקושניר כמובן, שקצת צחקו עלינו: "טיול שירונים. יש דבר כזה", אבל מכאן אפשר ללמוד שעד אלינו לא היה דבר כזה.

 

עם השנים פיתחתי את הסגנון לתחומים נוספים:

  1. ה"טיול המזמר" הקלאסי, שבו התנועה בין תחנות השירה מתנהלת באוטובוס שהותקנה בו מערכת הגברה ייחודית מאפשרת תוך כדי הנסיעה לשיר, לספר, לנגן בגיטרה, ולהשמיע הקלטות.
    בתקופת מגיפת הקורונה, פיתחנו את הטיול המזמר במכוניות פרטיות.
  2. אירועי "שיר לכת", בהם אנו נעים רגלית בין תחנות סיפור ושיר קרובות.
  3. "שירה מתגלגלת", הוא אירוע סיפור ושיר בתוך ישובים. הוא מותאם לכל מקום ובדרך כלל נערך ביום הולדת לישוב. אנו "מתגלגלים" בין נקודות בעלות משמעות מקומית, על אופניים, סקטים, עגלות תינוקות, קלנועיות וכמובן גם ברגל.
  4. טיולים מזמרים בחו"ל. מסע אל מקורות התרבות העברית בניכר. אל ביתה של לאה גולדברג בקובנה (ליטא), אל הבית בו נולד נחום היימן בריגה (לטביה), אל נמל בארי (איטליה) ממנו יצאו אוניות מעפילים, אל הכיכר האדומה במוסקבה. ובכל מקום כזה לשיר את השירים הנקשרים אליהם.

מעבר לדפי הטיולים

 

יוסי גמזו