מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אלוהים נתן לך במתנה

שודר בפינה "שיר השירים אשר לעפר גביש", בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 23.8.2013

היום בחרתי בשיר שממש לא קשור לשום דבר כחול, אפילו תכלכל. כלום. אבל, באחרונה מישהו פירש אותו בדרך שמאז איני יכול להתעלם ממנה. מאז בכל פעם שאני שר את השיר הזה, זה קופץ לי לראש. כן, הפעם שמעון, אתה יכול לומר שהכל בראש. לא רק שלי אלא... תיכף אספר לך.

רגע לפני שנגיע לשיר, אראה לך איך יכול להיות שבשיר שאין בו שום כוונה מינית, פתאום הכל מתהפך, כי משהו גרם להם להישמע כאלה.

פעם, פעם הייתי מורה. מורה מוסיקה. כשרק התחלתי, נתן לי המורה שקיבל אותי לעבודה כמה הנחיות חשובות: "יש דברים שלא כדאי לעשות. חשוב לבדוק כל דבר מכל הכיוונים. למשל – סיפר המורה – פעם השמעתי לילדים שיר של שוברט, וקראתי להם את המילים שלו שכתב גיתה. (גרטכן ליד הכישור). יש שם נערה ששרה על אהוב ליבה על יפי תארו, מתק חיוכו, מגע כף ידו, והנשיקות שלו. ואת השיר – המשיך המורה - קראתי בגרמנית". וכמו שאמרה ג'וליה רוברטס big mistake, "אתה יודע איך אומרים בגרמנית "הנשיקה שלו"? seinen Küssen. (נשמע: זיינן קוס) הכיתה פשוט התפוצצה.

בשיר הזה היתה לנו בעיה כשקראנו את המקור אבל יש שירים שדוקא התרגום הוא הבעיה, בשיר שר היער של אותם גיתה ושוברט, ממש בסוף השיר האב דוחק ומאיץ את סוסו. בשפת התנ"ך לדחוק ולהאיץ, שמעון, זה... לדפוק. "קול דודי דופק" זה לא מה שחשבת שמעון, הוא פשוט מאיץ ודוחק בה שתפתח את הדלת. עכשיו, השיר ההוא, הופיע בתרגום בערך ככה: "מעולף הילד שוכב בחיקו והאב אץ לרכב ודופק את סוסו". הכיתה מתפוררת.

באחד השירונים ראיתי שיר של יעקב אשמן הוא רצה לומר אל תזרזו את הכבשה שלי וכתב "אל תדפקו את רְחֵלי". וזה היה בלי ניקוד, מה יצא? "אל תדפקו את רָחֶלי", היי, מאזינים, כל מי שנמצא עכשיו עם רחלי, לעצור מיד.

אז כל אלה היו דוגמאות לשירים שלא היתה בהם כל כוונה תכלכלה, ומשהו הפך אותם על פיהם, עכשיו אומר מה השיר שבחרתי לנו היום. אלוהים נתן לך במתנה. שום כלום, נכון? אין שום דבר כחול, אלא שבכל זאת יש משהו. מה קרה? אחת לכמה שנים חוזר הזמר שימי תבורי אל תודעתנו בענין שלא תמיד קשור למוסיקה. האח הגדול VIP, תכנית הטלויזיה "התבורי'ס" ובין לבין המון עסקי נשים והמון המון התבטאויות בתקשורת. אסף נבו כתב עליו במאקו:  "אם היה לכם נדמה שהאיבר הגדול היחידי בגופו של תבורי הם העיניים שלו, מתברר שגם... הפה". אני יודע מה חשבת שמעון, חכה, גם זה יגיע. אגב, אתה יודע איזה איבר בגוף האדם משנה את גודלו ביחס הגדול ביותר??? לא, גם הפעם זה לא מה שחשבת. האישון. בין אור לחושך גדל שטח האישון בערך פי 15. יותר מכל איבר אחר בגופנו.

ועכשיו נצא מהעיניים, ודרך שימי תבורי נגיע למשהו שמשנה לגמרי את המבט שלנו על השיר שבחרתי. בראיון לשגיא בן נון במוסף סופשבוע של מעריב, נשאל שימי תבורי מה סוד המשיכה של נשים אליו. תבורי חייך ושר: "אלוהים נתן לך במתנה, דבר גדול דבר נפלא". הפעם הוא התכוון בדיוק למה שנדמה לכם שהוא התכוון וזהו! שינה לי את השיר לעד.