מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

לילה לא שקט

שודר בפינה "שיר השירים אשר לעפר גביש" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 12.4.2013

היום אני מבקש להתמודד עם אתגר משמעותי. אני מבקש לספר היום סיפורו של שיר שנקשר ליום הזכרון לחללי צהל. תתפלא אבל בסוף תראה שהסיפור יתקשר אפילו לשני שירים. שני שירים עם קשר עקלקל אך מופלא ביניהם.

יש תופעה החוזרת ומופיעה בחיים סביבנו וגם בספרות, בקולנוע, שחבר המאבד ידיד טוב הולך לנחם את אהובתו ו... הם מתאהבים. שוחחתי על כך עם הפסיכולוג הפרופסור מולי להד, מומחה בעל שם עולם בתחומו והוא אמר לי "זו תופעה מוכרת בספרות המקצועית. לא שכיחה מאד אבל בהחלט מוכרת".

חיים קינן, שדרן רדיו, מבקר קולנוע וגם פזמונאי,  סיפר לי שהתופעה נזכרת למשל בסרט פרל הארבור, עם בן אפלק. טייס נופל, וחברו הטוב מנחם את חברתו והם מתאהבים. אותו דבר מופיע בסרט רוח רפאים Ghost, עם דמי מור ופטריק סוויזי, שַם הרוצח מחזר אחר אשת קורבנו. עוד הזכיר לי חיים קינן שהזמר אדי פישר בא לנחם את אליזבט טילור על מותו של בעלה, ידידו הטוב, מייק טוד "ניחם אותה, ניחם אותה ובסוף... התחתן איתה".

בקיצור, התופעה מוכרת ואם היא מוכרת, אז גם כותבים עליה שירים.

ולפני שאומר את שם השיר אני מבקש להזכיר, ולהבהיר, ולהזהיר, שיר אינו מסמך היסטורי. בשיר שלפנינו התופעה נזכרת אך היא רק בדמיונו של היוצר, רק בחלומו. היא לא קרתה באמת.

השיר הוא לילה לא שקט, שבו שלמה ארצי חולם על חברו שנפל וכיצד הוא מחוזר על ידי אשתו של החבר: "שוב בלילה אני חולם עליך... היא מצלצלת שאבוא... היא משקה אותי קפה חם ומלטפת את כולי... ". אומר הפרופסור מולי להד: "החבר מתנחם אצלה, אבל גם היא מתנחמת אצלו. כי שניהם אוהבים את המת", שלמה ארצי שר בדיוק את זה: "אני מתנחם ושוכב איתה, כן". ומוסיף להד שיש כאן אפילו מחשבה, תת מודעת ש: "אולי בקשר הזה יווצר הילד שיחזיר חלק מהמת".

נאוה סמל, אחותו של שלמה ארצי שקיבלה ממנו מינוי לענות לי על כל השאלות, מספרת: "חברו של שלמה שנהרג ועליו השיר הוא הטייס מירון גרנות" ואכן, כשאנו קוראים שוב את השיר, נמצאים בו רמזים לסיפור, למשל משפט כמו: "מדי צבא שהיו מדיך... הליקופטר חג במדבר החם... הם יורים בך".

"אבל –  מדגישה נאוה סמל- כל השאר הוא חירות המשורר בלבד. אין שום שחר להיבט הלכאורה מיני שבשיר".

ועכשיו הרשה לי לספר משהו אישי. משהו שהבזיק בי ממש אתמול כשסיימתי לתחקר את השיר הזה. רב סרן מירון גרנות נהרג במלחמת יום הכיפורים ב- 24 באוקטובר 1973 בעיר סואץ בנסיון לחלץ פצוע. התאריך הזה 24 באוקטובר 1973 בעיר סואץ זכור לי עד כאב. בדיוק ביום ההוא ובמקום ההוא, נהרג ידידי נדב הררי. ואינני מצליח להשתחרר מן המחשבה שמירון גרנות נהרג בנסיון החילוץ של נדב הררי.

בפתיחה אמרתי לך שהסיפור היום נקשר לשני שירים, ובכן, גם נדב הררי כתב שירים. לפני שנתיים, במסגרת מפעל עוד מעט נהפוך לשיר, של גלי צהל, הלחין יהודה פוליקר את שירו של נדב הררי "חזק, חזק" וביצע גידי גוב.

אבל חכה, זה עוד לא הכל, כי מה שנכתב כדמיון בשיר על המחלץ, קרה במציאות לאחר מותו של המחולץ. אשתו של נדב הררי ז"ל התחתנה עם חברו הטוב.