מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

צרות טובות

שודר בפינה "שיר השירים אשר לעפר גביש" בתוכנית "העונג השישי, של שמעון פרנס בגל"צ 10.3.2013

מה הבאתי היום? צרות. אבל צרות טובות.

כשסיפרנו כאן בפינה קודמת על השיר "אצלי הכל בסדר" (שם גבר שעושה אהבה חולם על האקסית שלו) אמרתי ששמרית אור הזכירה לי שיר נוסף עם סיטואציה כזו, של גבר עם שתי נשים והבטחתי שעוד נגלה איזה שיר וזה מה שהבאתי היום. צרות טובות! זה השיר.

הביטוי צרות טובות הוא אוקסימורון. תרתי דסתרי, דבר והיפוכו באותו הדבר. למשל, "סבתא חיה מתה", למשל, קיבלת פעם מסמך שכתוב עליו "עותק מקורי"?, "קפה נטול קפאין"? לאחר מלחמת יום כיפור, הכריזו על "מלווה חובה מרצון" (יש אתר חביב של הטכניון שמביא רשימה גדולה של כאלה), אז כך גם צרות טובות.

שיר על גבר שיוצא באותו הזמן עם שתי בנות, ולא סתם "בנות" (יש הרבה גברים שסתם יוצאים עם שתיים), אלא... אחיות. לא סתם אחיות אלא, תאומות.

מצד אחד הוא בצרות, לא יודע במי לבחור, מצד שני זה די טוב ששתיים מעוניינות בך, לא שמעון? אבל "צרות" זה גם הכינוי העברי לקשר שבין שתי נשים הנשואות לאותו גבר. זה בא מחנה ופנינה נשות אלקנה: "וְכִעֲסַתָּה צָרָתָהּ" נאמר בספר שמואל. כן, זה הנביא שנולד מהצרות האלה.

אבל חנה ופנינה לא היו אחיות, אך לעומתן היו לנו כמה מקרים אחרים מפורסמים, בהיסטוריה בהם גבר היה עם שתי אחיות. למשל, רחל ולאה שנישאו ליעקב אבינו. והיה אליעזר בן יהודה, שעלה לארץ עם דבורה שנפטרה משחפת והשאירה אותו עם חמישה ילדים. אחותה חמדה עלתה במיוחד כדי לעזור לו ו... התחתנה איתו. אגב, לימים התגלה שברגע שחלתה אשתו, הוא תכנן להתחתן עם אחותה. עוד אגב, היא היתה אז בת שתיים עשרה...

והיה גם אבשלום פיינברג שהתאהב בשתי אחיות והתלבט מאד. אהבתו הראשונה היתה רבקה (שטענו שאפילו התארס לה) ומי שאיתה היה עד מותו המוקדם, היא שרה, אחותה, שתיהן לבית אהרנסון.

והאחרון הידוע היטב היה אריק שרון, שלאחר מות אשתו מרגלית בתאונת דרכים, נישא לאחותה, לילי. שים לב, שכמעט על כולם כתבו שירים, צביקה פיק שר אני אוהב אותך לאה (למילים של אהוד מנור), ועל אהבותיו של אבשלום פיינברג הוא כתב בעצמו, כבר השמענו כאן את שירו החושני, אלף נשיקות. למי כתב אותו? כנראה לא נדע לעולם.

אגב, היחסים האלה, עם שתי אחיות, נאסרו קצת אחרי שסיפרו לנו על יעקב רחל ולאה. בספר ויקרא אומרים לנו: " ואשה אל אחֹתה לא תִקח לצרֹר" ורש"י אומר שלצרור מגיע מ... "צרה" והנה חזרנו לשיר שלנו היום. צרות טובות.

כשהחלה להתגבש שלישיית השלושרים, נתן שלום חנוך לחן לשמרית אור שתכתוב להם שיר. היא הלכה בעקבות דמיונה וזה מה שיצא. שאלתי אותה מאיפה הרעיון הנועז הזה, והיא ענתה שהכל קיים בראש שלנו. אין סיפור אמיתי מאחורי השיר.

באחת התכניות הבאות אגלה לכם את התשובה לשאלה ששאל בדיוק באותו ענין אריק לביא "למה לא אמרת שאחותך יפה ממך". הפעם, שלום חנוך בהופעה חיה. עם צרות טובות של שמרית אור ושלום חנוך.