מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אהבה פשוטה

 

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 8.12.2017

השיר שבחרתי היום הוא "אהבה פשוטה" שכתבו שני יעקובים, יעקב שרת ויעקב הולנדר, הפעם לא אספר איך נכתב השיר אלא על ביצוע מיוחד שלו. ביצוע על ידי מקהלה של... טייסים.

בימים אלה מלאה שנה לפטירתו של אחד הלוחמים המהוללים שלנו, רן רונן הידוע לכל בשמו, רן פקר, או בקיצור, רן. כך קראו לו גם בצבא. בשם פרטי בלבד. הוא היה גם המפקד שלי ואני מבקש להקדיש לו את השיר. רן היה ידוע בעוז רוחו, במקצועיותו כטייס, כמפקד וכמנהיג, וגם כאוהב הארץ הזאת והיה לו קשר מיוחד לזמר העברי. היה לו קול גדול, והיה לו קשר עם אמנים רבים, טלפון לרינה מהגבעטרון וכל הלהקה מתייצבת. גם אני נעניתי לקריאתו של רן וארגנתי שירה לצוות המדריכים בפרויקט הנפלא שלו "צהלה" למנהיגות בני נוער והכנה לגיוס לצה"ל. לפעמים היה רן מזעיק גם את היוצרים עצמם. הסיפור שבחרתי מראה אותו כמפקד לא רק בשמיים, אלא גם במצבי חירום... על הבמה.

זה קרה ב-1976 כשרן היה מפקד תל-נוף. לקראת יום חיל האויר החליט רן להקים מקהלה של כל הטייסים. בפעם ההיא הזמין את המלחין והמנצח יעקב הולנדר לעבוד עם המקהלה והולנדר בחר בשירו "אהבה פשוטה".

באחד ההנגארים הענקיים של תל נוף רוכזו כל הטייסים לחזרה ראשונה. רן נעמד מול המקהלה ואמר: "תכירו את המלחין יעקב הולנדר - פנה אליו ואמר -  המקהלה לפקודתך. תתחיל".

הולנדר נעמד מול החבורה ואמר: "אני מבקש מהטנורים לעמוד בצד ימין ומהבסים לעמוד בצד שמאל". רחש מבוכה עבר בין השורות וכמובן שאיש לא זז. רן לחש לו: "לא חשוב הולנדר, תתחיל! תתחיל!". "אבל אני חייב שני קולות" לחש לו הולנדר בחזרה. רן לחש ברעם מנועים: "אלה ישירו קול ראשון ואלה ישירו קול שני, תתחיל!".

"זה לא ילך" נאנק הולנדר "לא כולם מוכשרים אותו דבר" ולפתע בא לו רעיון מבריק והוא שאל: "מישהו כאן שר פעם במקהלה? שיעבור לצד ימין" כמובן שאף אחד לא קם. שוב רן אומר לו "תתחיל" והולנדר אומר "בוא נשאל אותם", ואז התגלה רן פקר המפקד. וכמשה בשעתו מול ים סוף, הרים ידו ויבקעו המים ויאמר והפעם לא בלחישה אלא בקול גדול: "שמע אותי הולנדר! אלה שמימין, הם לא יודעים! אני יודע! הם שרו במקהלה, אלה שמשמאל, אין להם מושג! אני יודע! הם אף פעם לא שרו במקהלה. עכשיו תתחיל!".

הולנדר התקפל, והתחיל וכרגיל המפקד צדק והיתה הופעה נהדרת.

זהו, נשמיע לכבוד רן פקר, שאהב את הזמר העברי, את "אהבה פשוטה", השיר נכתב ב- 1969 ובוצע על ידי הפרברים.

7 הפלות

ספרים: נץ בשחקים, יומן מבצעים

האבא הרוחני של לב זהב של שרית חדד

אין לי בית מהודר ואין מיזוג אוויר, אפילו אין לי דוד עשיר, אין לי אלף ל"י משכורת, אין לי מכונית להושיבך בה לצדי, אין לי גם קטנוע אל גבי שתיצמדי, אין לי ג'וב בכיר אני אוכל על חשבוני, אין לי מצלמה של סרט, אין טלוויזיה במעוני. אך יש לי אהבה פשוטה.

שרית חדד (דני שושן): אין לי כסף ואין לי דוד עשיר, אין לי מכונית נוצצת וגדולה, אין לי בית מוקף חומת גדר, אין לי גם בריכה בתוך החצר, יש לי לב זהב ואותך ואותך שאותי תאהב.