מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אומרים ישנה ארץ

הנחיות לפוליטיקאי שחייב לשנות את דעתו

שלום שמעון, לך ולמאזינים.

שמעון, אנחנו לקראת בחירות, ואני רוצה לתת היום עצה לפוליטיקאים. אתה מכיר את זה ששר, או מועמד לראשות ממשלה, אומר משהו שחייבים חייבים לעשות ככה או ככה, ואז פתאום, הוא מגיע להיות שר, או ראש ממשלה, ופתאום יש לו בעיה, הוא צריך לעשות את מה שאמר. בעיה נכון? אז, אני רוצה להביא לעזרתו את שאול טשרניחובסקי. שילמד ממנו.

השיר שבחרתי לספר עליו היום הוא "אומרים ישנה ארץ".  נכון, מילים שאול טשרניחובסקי והלחן? כן, שלמה ארצי, כן, נעמי שמר, ואפילו יואל אנגל, אבל אתה יודע מה שמעון? כל אחד מהם כתב למילים אחרות. איך זה קרה? כמו שאמרתי, אתה אומר משהו וכשמשתנה מעמדך, אתה חייב לדבר אחרת.

השנה, 1923, טשרניחובסקי במצב רוח לא טוב. הוא לא מצליח למצוא עבודה בארץ, אין לו אישור עליה, אחרי מעבר בכמה ערים באירופה, הגיע עכשיו לברלין, וגם מצבה של התנועה הציונית לא איי, יי, יי, וגם זה משפיע. בוקר אחד, כשנסע בחשמלית, כתב שיר די דכאוני, אוֹמְרִים שיש ארץ, איפה היא? איפה הקדושים? איפה הכוכבים הזוהרים? מי יראה לנו את הדרך אליה?

ואז, 4 חודשים מאוחר יותר, מקבל טשרניחובסקי הזמנה מעניינת. לקרוא שיר בועידת תנועת "החלוץ" העולמית המתקיימת בברלין. ויש לו שיר חדש, הוא אוהב אותו, אבל איך תגיד עכשיו לעם ישראל את כל הדברים המדכאים שכתבת בחשמלית בערפילי הבוקר.

אין בעיה שמעון. טשרניחובסקי עשה את מה שעושה כל מי שלפתע צריך לבצע את מה שהבטיח. הוצאתם את דברי מהקשרם. אני אמרתי שאין ארץ? שאין קדושים? אני רק שאלתי, איפה הארץ ואיפה הקדושים, אבל הנה, פגשתי את רבי עקיבא, ושאלתי אותו, ויש לי גם תשובות.

שמעון, הבחור לקח את שירו, מחק כמה מהבתים המייאשים, הוסיף עוד בית בסוף "עונה לו הרבי, עונה לו עקיבא": כל ישראל הם הקדושים הם המכבים שיחדשו את בנין הארץ. והנה לנו שיר חדש ואופטימי. אנחנו במסלול הנכון. יש סיכוי לרעיון הציוני.

וואו. השיר הוקרא בכנס, היכה גלים, זכה להצלחה ומהר מאד גם ללחן הראשון. של יואל אנגל. ברור שהוא לקח את הנוסח האופטימי. ב-1973, לערב שירי משוררים של גלי צה"ל, הלחין שלמה ארצי את השיר, אבל בנוסח הראשון. הכבד. כעבור 4 שנים לקחה נעמי שמר ושילבה את הנוסח האופטימי, עם הגירסה הראשונה, והלחינה. ב-2000 חודש השיר בסידרת הטלויזיה "הבורגנים", כן. על פי הנוסח המשולב של נעמי שמר.

ושוב למדנו שכשאתה מדבר ומבקר, כדאי לך להיזהר, קח בחשבון שיום אחד אתה עלול להיבחר למשרה שתחייב אותך לבצע את מה שאמרת. ואם זה כבר קורה לך, לפחות, קח דוגמא איך לעשות את זה, מטשרניחובסקי.