מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

איזה כדורגל

 

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 8.7.2018

שמעון אחרי שלב הבתים בגביע העולם, רציתי להשמיע את אלתרמן שכתב: "בלי הכוכבים שנשארו בחוץ". אבל יש שיר שאני אוהב, וגביע העולם החזיר אותי אליו. היתה לי תחושה שמאחוריו מסתתר אירוע אמיתי, חרשתי אתרים באנגלית, אפילו בספרדית, שאין לי מושג בשפה הזו, ואתה יודע מה שמעון? מצאתי. השיר מספר על משחק מסוים מאד, ועל מהלך שהוביל לשער, ואפילו ציון הדקה בה קרה הדבר. הכל כתוב בשיר.

השיר הוא "איזה כדורגל". הוא בא כמובן מברזיל, המקור הוא של ג'ורג'י בן, זה שכתב לנו גם את ארץ טרופית יפה, וגם את בוא לריו. בארץ הוא מושר בתרגומו של אהוד מנור.

אז שמע את הסיפור. זה קרה ב-1972. ג'ורג'י בן הלך למשחק במרקנה. בריו. דוקא משחק ידידות, לא גורלי, אבל איזה קבוצות, בנפיקה נגד פלמנגו. לפלמנגו היה שחקן מצוין בשם ז'ואו בטיסטה דה סאלה  (João Batista de Sales) אבל אף אחד לא קרא לו ככה. כולם קראו לו חוט פלא, או בספרדית, פיו מרויליה. (Fio Maravilha), אבל מה, באותו היום, FIO לא נכלל בהרכב הפותח, קורה. התחיל המשחק, ופיו מרויליה בחוץ. והמשחק לא זז. הגיעה ההפסקה, התחילה מחצית שניה, הבחור בחוץ. הקהל התחיל להתעצבן ופצח בקריאות FIO FIO. וזה הצליח. המאמן הכניס אותו. ואז, בדקה השלושים ושלוש של המחצית השניה, הבחור בהתקפת יחיד, עבר לבדו שני שחקנים, הגיע לשוער, עבר גם אותו ו... שער.

ואת כל זה כתב ג'ורג'י בן בשירו. הנה תיאור ההבקעה בתרגום של אהוד מנור: "מחצית שניה דקה שלושים ושתים, הוא כל יכול, הכדור נוֹרָה כמו חץ מקשת, בְמַכָה קרע את כל הרשת, עבר שני מגינים כאילו זה דבר רגיל, איזה תרגיל". אגב, שמת לב "שלושים ושתיים" בעברית, איך זה בספרדית? "שלושים ושלש". ג'ורג'י בן כתב שזה קרה בדקה ה-שלושים ושלש ולאהוד מנור הסתדר יותר, שלושים ושתיים.

זה היה כאמור ב-1972. השיר של ג'ורג'י בן היה ללהיט עולמי, ואחרי חמש שנים, במסגרת סדרת תוכניות רדיו בשם "דו, רה, ומי עוד", הקדישו אחת מהן לשירים מדרום אמריקה. את הגירסה העברית כתב אהוד מנור שהתאים את המילים לשפת שדרי הכדורגל שלנו: "הוא מְכַדְרֵד כמו גאון איזה שגעון! עף מימין, חולף משמאל פתאום דממה ו..." וכן הלאה וכן הלאה.

התוכנית התקבלה כל כך טוב שהפיקו ממנה תקליט, ובעקבותיו, הופק מופע עשיר וססגוני. המנהל המוסיקלי של התוכנית ושל התקליט ושל המופע היה מתי כספי. שר כאמור, יוריק בן דוד מלווה בלהקה גדולה.

ומה עלה בגורלו של חוט הפלא, Fio Maravilha?

מה שהצלחתי למצוא אודותיו ברחבי המרשתת, זה שנדד לארצות הברית שיחק בניו יורק ובסן פרנציסקו, כשירד מההרכב, עבר לאימון. קבוצות נוער. וכהשלמת הכנסה הוא... מחלק פיצה.

החליף את שמו. היום הוא ג'ורג'י בן ז'ור, ולפני זה קראו לו ז'ורז' דוליו לימה מנסס ( Jorge Duílio Lima Meneses).

בנפיקה הפורטוגלית בעלת תהילת עולם שעשר שנים קודם לכן הדיחה את ריאל מדריד מכס אלופת אירופה, ופלמנגו קבוצת הפאר של ריו דה ז'ניירו, עם שלל תאריה וכוכביה (משם מגיעים בהמשך רונלדיניו, ורומאריו!).

השיר צולם לטלויזיה ב-1979 בקיבוץ ברור חיל, שמקימיו ורבים מחבריו באו מפזורת ברזיל הגאה.