מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

אלעד ירד אל הירדן

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 26.5.2017

שלום שמעון לך ולמאזינים.

השבוע הובלתי טיול מזמר לאורך הירדן, על הירדן יש המון שירים, ויש שיר שאני תמיד שר ומספר אודותיו באזור נהריים, על מפגש הירדן והירמוך. הוא נקשר לאזור הזה. הרשה לי לחכות עוד רגע עם שמו של השיר.

הכל התחיל כשבספטמבר 1970, התפתח מאבק עז בין ירדן, המדינה, לבין הפת"ח בפיקודו של יאסר ערפאת. וחוסיין החליט פשוט לסלק אותו מירדן. הסורים רצו להגן עליו, פלשו לירדן והמתח החל גואה. האמריקאים לא היו ערוכים להגנה על שלטונו של חוסיין בירדן, ביקשו מאתנו טובה קטנה, ואנו התגייסנו מיד לעזור להם. צה"ל התקבץ בהמוניו לאורך הירדן, גויסו מילואים וכשמגייסים בארצנו מילואים, מגייסים גם את צוותי ההווי.

באחד משטחי הכינוס נפגשו שני מכרים ותיקים, חברים טובים שצוותו לשיר ביחד בימים הבאים, הבדרן, הפנטומימאי והשחקן שייקה אופיר, והפזמונאי, איש הרדיו, אברהם זיגמן. אחרי טפיחות הכתף והחיבוקים וה"מה נשמע? איך הולך? אהלן" – כך סיפר לי זיגמן – הוא שאל את שייקה אופיר היכן בנו, האם גם הוא גויס, לאן גויס, הבן אכן גויס באותה הגיזרה, ושייקה אופיר ענה סתמית: "אהה, אלעד? אלעד ירד אל היר-דן". זהו שמעון, זה השיר, "אלעד ירד אל היר-דן". כך נולד הביטוי וכך בדיוק התנגן בדבריו של שייקה אופיר ונשאר בשיר. אל היר-דן.

אז מי הוא אלעד?

כבר נאמר, שמדובר באלעד אופיר, הבן של שייקה אופיר ושל אשתו הראשונה, אוהלה הלוי. גם סבתא וסבא שלו היו אנשי במה. אמא של אוהלה היתה הזמרת, לאה דגנית (היו לילות), ואביה משה הלוי היה מייסד תיאטרון האוהל, ומכאן שמה אוהלה. אלעד אופיר התגייס תחילה לצנחנים אבל במהלך השירות, צורף לצוות הווי שהוקם בפיקוד המרכז אחרי שגנדי פירק את הלהקה. הוא היה המתופף, חבר אחר בצוות היה... אברהם זיגמן.

זיגמן סיפר לי, שמיד כששמע את המשפט המקרי יוצא מפיו של שייקה אופיר, התנגן בו השיר. מן הבזק של שניה. אבל בכל זאת לקח זמן עד הליטוש הסופי. למשל, הוא נתקע בשורה אחת, בהתחלה כתב "למלוח אותו הריח ממש כמו בראשונה". זה לא כל כך מסתדר נכון? באותה התקופה הכיר זיגמן את נעמי שמר, היא יעצה לו בעניני כתיבה ובכלל, והוא בחר להתייעץ איתה. והיא אומרת לו, "היי המלוח זה שלי, 'וריח המלוח על המים' מה דעתך על הרדוף?" והפלונטר נפתר "להרדוף אותו הריח, ממש כמו בראשונה".

אברהם זיגמן ערך במשך שנים תוכניות בקול ישראל. לפני שנים חזר בתשובה והוא חב"דניק עטור זקן. כתב עוד שירים שהמוכר בהם הוא נחל נערן. אבל אין ספק שאלעד הוא שירו המוכר ביותר.

ואלעד? אלעד לא זכה לחיים פשוטים. זה החל כבר בילדותו שעברה עליו למעשה די לבד. הוריו היו עסוקים מאד בקריירה שלהם בארץ ובעולם (כשהיה כבן שנה נסע אביו ללמוד פנטומימה בפאריז). גם אחרי הצבא לא בדיוק הסתדר, ירד, לא אל הירדן אלא לארצות הברית, התקשה מאד להתפרנס, ונפטר מסרטן, ממש השבוע לפני חמש שנים.