מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 2.2.2018

שלום שמעון וכמעט שבת שלום.

לסיפור שאספר היום אני קורא, "טעויות צבעוניות". כי הוא עוסק בשיר שצמד המילים הזה מגיע ממנו וחוץ מזה, יש סביבו המון גירסאות וגם... טעויות. בימים אלה אנו מציינים את יום השנה לפטירת בני אמדורסקי ובחרתי בשיר "אני גיטרה" שהקדישה לו נעמי שמר.

לכל הרכב שהקים בני אמדורסקי, היה מזמין שיר אצל נעמי שמר. אסף בנו כינה אותו "קרציה". הפעם הזמין שיר לתוכנית הטלויזיה "מסיבת גג" שכולם כבר ידעו שהיא תוכנית הפרידה ממנו. אבל מדוע נתתי לסיפור את השם "טעויות צבעוניות"? שמע סיפור.

הדרכתי טיול מזמר בליטא. היינו בביתה של לאה גולדברג בקובנה, שרנו בוילנה את שיר הפרטיזנים, ממש היכן שנכתב, ואחרי כל ההירואיקה הזו, היינו גם ברחוב בו גדלה אימה של נעמי שמר, לא רחוק מהמקום בו נולד אביה, מרגש מאד. והיתה איתנו גם אסתרקה, בת דודתה של נעמי שמר. אסתרקה היא זמרת נהדרת, וכמובן מכירה ומוקירה את שירי בת דודתה וכל הזמן שרנו. בכל מקום. באוטובוס, בגני העיר, במוזיאונים ואפילו... ברכבת. נסענו שעות, ואחרי כך וכך עשרות בשירים, הגענו גם ל"אני גיטרה". ואני שר: "הרפתקאות צועניות, במטוסים באוניות ומדבקות צבעוניות...", ואסתרקה, מתחילה לצחוק. "מה זה מדבקות צבעוניות? מאיפה הבאת את זה?" ניסיתי להתגונן, "על מזוודות במטוסים, באוניות, יש מדבקות צבעוניות", והיא צוחקת: "מה פתאום, זה לא 'מדבקות צבעוניות', זה 'טעויות צבעוניות'", שמעון, הרגשתי טפשון, רציתי לקבור את עצמי, שנים אני שר ככה, מלמלתי: "מה זה בכלל טעויות צבעוניות?" ואסתרקה ענתה: "אין לי מושג אבל ככה שרים!".

והנה לפני חודש, הוזמנתי למסיבת הטיסה האחרונה של קברניט בכיר באל-על, יוסי שוב, ומי קמה לברך? ללי. בתה של נעמי שמר. וכך היא אומרת: "כיאה לנסיבות המפגש (היו שם המון טייסים) אספר לכם סיפור על טיסה ועל שדה תעופה ועל... אמא שלי. אמא נסעה המון. פעם אחת, השד יודע איך, נכנסה בשער הלא נכון, למטוס הלא נכון, ליעד הלא נכון, התיישבה בכיסאה ונרדמה. במטוס הנכון גילו שחסרה נוסעת. ומי? הגברת שמר. התחיל חיפוש די מבוהל ברחבי נתב"ג, כולל חיפושים וקריאות בכריזה והגברת יֵשֵנה. נו, בסוף היא נמצאה, הועברה אחר כבוד למטוס הנכון, ועל כך כתבה, 'טעויות צבעוניות במטוסים באוניות'".

אז אסתרקה צודקת, הנוסח המקובל הוא "טעויות צבעוניות", אבל שמעון, אני ממש לא המצאתי את המדבקות. נעמי שמר עצמה בספר ארבע כתבה "מִדְבָקוֹת צבעוניות", בספר הצהוב כתבה: "תויות צבעוניות", ואם תסתכלו בהקלטת התוכנית, (והיא תהיה עם כל הסיפור באתר שלי), תשמעו שהראשון שטעה היה בני עצמו ששר "התפתחויות רציניות". אבל, אז לא הכרנו את השיר ולא ידענו שזו טעות, ואת חיוך ההתנצלות ששיגר לנעמי שמר לא ראינו, כי היו לנו דמעות בעיניים. שלושה חודשים אחרי השידור נפטר בני אמדורסקי, השבוע בשנת 1994.