מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

בתי את בוכה או צוחקת

 

אנחנו מציינים בימים אלה 52 שנים למלחמת ששת הימים והשיר שבחרתי לספר עליו הוא אחד מסמלי הימים ההם.

אבל קודם, שמע סיפור.

בשנים שלפני מלחמת ששת הימים, הופגזו ישובי אצבע הגליל בצורה קשה, חלקם ממש נהרסו, מתנדבים נקראו מכל הארץ לעזור במלאכת השיקון ובעבודות השדה. והנה, הגיע בחור לעזרה בקיבוץ צעיר. לקחה אותו חברה לחדר שיועד לו, הבחור הסתכל על סביבותיו, ואמר: "סליחה, אבל מישהו גר פה". יש בגדים בארון, המיטה עם סדינים, מגבת לחה במקלחת, "את בטוחה שזה החדר שלי?" והמארחת ענתה: "סליחה שלא הספקנו לסדר, החבר שגר פה, נהרג בהפגזה".

 

שמעון זה הרקע לשיר שבחרתי להשמיע היום. הקיבוץ שבו היה הדבר הוא גדות, שמו של הבחור שהגיע לעזור הוא יובב כץ, והשיר שיצא מהאירוע הזה הוא כמובן, "בתי את בוכה או צוחקת". שנכתב ממש לפני 52 שנים.

 

קיבוץ גדות חטף הפגזות כפי שלא ספג אף ישוב אחר בארץ. חודשיים לפני שפרצה המלחמה, ירדו עליו בחצי שעה, 800 פגזים. לא היה דבר כזה בשום מקום אחר, אף פעם. רק גמרו לשקם אותו ובששת הימים הוא  שוב נהרס. אפילו במלחמת יום כיפור, כשהגבול היה כבר רחוק משם, ניסו הסורים להפגיז את גשר בנות יעקב, פספסו ופגעו... בקיבוץ גדות.

חיים חפר כתב על זה: "... ופתאום הבין כל אדם ברחוב, שיש לו כלפי גדות, איזה חוב".

 

אז איך שיר נולד?

יובב כץ, שהגיע לעזור בגדות, הוא שדרן רדיו מוכר לרבים מתוכניות הלילה שלו. במלחמת ששת הימים היה מפקד סיירת ג'יפים בדרום. תוך ארבעה ימים הגיעו לסואץ, ובעצם הסתיימה להם המלחמה, ואז, כך סיפר לי, שמע בטרנזיסטור שכבשו את הרמה הסורית. מיד נזכר בחוויה שעבר בגדות, וברמת הגולן היושבת מעל ראשו של הקיבוץ, והוא אומר לי: "פתאום צץ לי בראש הביטוי ההר שהיה כמפלצת". ישב, כמו בסיפורים, ליד הג'יפ וכתב... שני שירים. בתי את בוכה או צוחקת ו-מלכות החרמון. את הראשון שלח לעזריה רפפורט המפיק של סדרת תוכניות הרדיו המיתולוגית "חוחים וחיוכים", עזריה רפפורט מסר את המילים למנהל המוסיקלי של התוכנית, דוד קריבושי. השיר הולחן תוך שעות, ושודר מהתכנסות חיילים באולם הקולנוע של... קונטרה.

 

שמעון, יש לי סקופ. צר לי לאכזב. אין ילדה. זה לא שלא מצאתי על מי נכתב השיר, פשוט הוא לא נכתב על מישהי מסוימת.