מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

השמלה הסגולה

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 11.8.2017

את הפינה היום אני מייחד ומקדיש. מייחד לט"ו באב שחל בשבוע הבא ולכבודו בחרתי בשיר אהבה, ומקדיש לנעמי פולני שחוגגת ממש היום יום הולדת 90.

אני מקדיש לה את השיר למרות שהיא לא שרה אותו, לא כתבה את מילותיו ולא את לחנו, אך כפי שנראה, בלעדיה לא היינו מדברים עליו היום על, השמלה הסגולה של חיים חפר וסשה ארגוב. שיר שעבר גלגולים, ומלווה אותו הילה של קסם, אפלולית מסתורין, במשך שנים אי אפשר היה לשמוע אותו ברדיו, מההפקה המקורית לא שרד צילום מלא וחוץ מזה, זה שיר שאני מאד מאד אוהב.

בגלגול הראשון קראו לשיר "כשאנחנו נצא ביחד". מה זה "נצא ביחד"? זה הרבה יותר מאשר נצא ל Date. "נצא" זה ... נצא מהכלא. תיכף אוכיח.

את השיר המקורי שרה חבורה שאני בטוח ששמעתם עליהם: "הקואופרטיב להצגות תיאטרון" של קיבוץ משמר דוד. לא שמעתם? אז בשם הבמה שלהם ודאי תכירו אותם, "להקת בצל ירוק". חבורה של יוצאי להקת הנח"ל שהצטרפה לקיבוץ והקימה בו תיאטרון. זה החזיק מעמד רק 4 שנים, אבל הוליד לנו כמה להיטים גדולים. ב- 1959 יצאו בתכנית שנקראה: "ו... שלוש נקודות", ובה שתי קבוצות אסירים, גברים ונשים, נפגשות להכין הצגה. מהתוכנית הזו יש לנו את אדוני השופט, ושיר פחות מוכר הפרוצה החלוצה, והיה גם השיר שלנו, אבל קצת אחרת מהמוכר לנו היום: "הבוקר יבוא, הבוקר יבוא, אנחנו לא נישן את כל הלילה לפניו. פסיעות במסדרון הדלת תיפתח, נביט אל החצר בפעם אחרונה, השער יחרוק מול חיוכו של הסוהר, כולם יאמרו שלום ולא להתראות, כשאנחנו נצא ביחד" ועכשיו ברור ש"נצא", זה "נצא מהכלא". השמלה שתכננה ללבוש האסירה, כאשר תצא לחופשי, היתה דוקא... צהובה.

השיר על השמלה הצהובה נשכח כמעט לגמרי, אך ארבע שנים אחר כך, 1963, כשבאה נעמי פולני להכין תוכנית שניה ללהקה המיתולוגית שהקימה, התרנגולים, חזרה לשיר הזה. כתבה לו עיבוד מטורף, נשארה רק בעיה קטנה. הצבע של השמלה. בתוכנית הלהקה כבר היה שיר הצהובים, אבל נעמי פולני סיפרה לי שהענין היה הרבה יותר עמוק. "צהוב זה לא צבע של אוהבים" אמרה, והוסיפה בשפתה הציורית: "לו השארנו את הצהוב השיר היה נמוג". פנתה לחיים חפר והוא שינה את הצבע לסגול אבל, דוקא אז... השיר נמוג. פשוט נעלם. מה קרה?

זה מתחיל מזה שהשיר לא עלה על התקליט של ההופעה. שאלתי את נעמי פולני איך זה קרה והיא הופתעה: "לא יתכן. המתן" רצה למדף, הוציאה את התקליט, ולחשה: "אתה צודק" ואז נזכרה: "לא היה מקום בתקליט ולא חשבנו שהשיר יצליח". ובעולם טרום אינטרנט ויוטיוב, שיר שלא מופיע על ויניל נדון להתעלמות מצד שדרני הרדיו. פעמים נדירות היו משמיעים אותו מסרט הקלטה ישן, בטלויזיה לא היה צילום, חצי שיר מצאו שצולם לטלויזיה הבלגית. נו, וכך היה "השמלה הסגולה", לשיר סגידה, מעטים הכירו, אבל אהבו בטירוף.

בין מעריצי השיר היו גם אמנים ועם השנים החלו לצוץ עשרות גירסאות כיסוי. אבל במיתרי נשמתי נגעו רק צלילי הביצוע המקורי.

תודה לאל שבהמשך עלתה לרשת גם ההקלטה המקורית, של התרנגולים, ואותה אני מבקש לשמוע היום. עם הקדשה והודיה לנעמי פולני בת התשעים, וגם לקראת ט"ו באב. כשאנחנו נצא ביחד.