מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

מה הוא עושה לה?

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 27.5.2018

שלום לך שמעון.

אז איפה נעדרתי כל כך הרבה זמן? הייתי ממש רחוק, הייתי בטיול מזמר באיטליה. איטליה שמעון, עם המון סלואים, עם סן רמו, עם קצת אופרות, ומוסיקה נאפוליטנית, אבל גם עם הרבה זמר עברי, עם שירי הבריחה וההעפלה, והפלי"ם, וגם שירים איטלקיים שעברו גיור כהלכה, כמו השיר שנשמע היום. השיר הוא מה הוא עושה לה, הגירסה העברית היא של המשורר המגייר יוסי גמזו. למה מגייר? עוד רגע. נחזור לאיטליה.

היה היה איטלקי נחמד בשם אנזו בונאגורה (Enzo Bonagura) והוא היה כותב מילים לשירים ויום אחד כתב שיר על האישה של חבר שלו. החבר שהיה אגב מוסיקאי, קראו לו רנאטו קארוסונה ולאישתו קראו, מרוסלה. וכך נקרא גם השיר.

קארוסונה חביבנו הלחין את השיר ואני מניח ששר באהבה ובגאווה לאשתו, שהתרגשה נורא כי השיר היה מיד ללהיט עולמי. ב-1955 יצא על תקליט ומייד תפס. זמרים רבים באיטליה ובעולם שרו אותו, וכבר כעבור שנה נוצר אפילו סרט סביב השיר. לסרט קראו, מרוצלה, וגיליתי, אני לא יכול להסביר את זה, אבל גיליתי שלשחקנית הראשית בסרט קראו מריצה אלסיו ובעת טיולי באיטליה התברר לי שכינוי החיבה לנשים שקוראים להן מריצה הוא... מרוצלה. שמת לב כמה מרוסלות?

ואיך מרוסלה מגיעה ל-מה הוא עושה לה?

כשמונה שנים לאחר גיחתה של מרוסלה אל חיינו, ב- 1964, נולדה אגדה נוספת, כאן אצלנו, להקת הגשש החיוור. תכניתה הראשונה נקראה שמחת זקנתי, והיו בה, אגב, שירים בלבד. בלי מערכונים. ולקראת צאת התוכנית, הגיע, זה היה כנראה פשנל, עם תקליט איטלקי ביד, אל יוסי גמזו ואמר לו "אני רוצה את זה אבל בעברית".

אבל גמזו כמעט אף פעם לא מתרגם, הוא מגייר. ככה הוא קורא לזה. הוא היה לוקח משהו מהשם המקורי ועליו בונה שיר חדש לגמרי. למשל, על לזרלה כתב את "אז אראה לה". המארש לפרטוריה היה אצלו ל"השיריון עשה היסטוריה" ו"שרה" של שארל אזנבור, היתה ל "שרה שרה צרה צרורה". גמזו סיפר לי שהשיר האיטלקי נשמע לו סכריני, אפילו בכייני, והוא החליט לעשות ממנו משהו שובב, ישראלי, ואת מרוצלה גייר ל-"מה הוא עושה לה" והשאר יזומר בתולדות ישראל.

גם אצלנו זכה השיר לביצועים נוספים. בתכנית "לילה גוב" הזמין גידי גוב את שלומי שבת לשיר איתו את השיר בעיבוד חדשני והחזיר אותו למודעות גם של הקהל הצעיר.

בחגיגות בר המצוה של הגששים שרו את השיר בנות שלישיית שוקולד מנטה מסטיק, יחד עם הגששים, כשהן בהריון והמילים היו: "מה הוא עשה לי".