מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שמעון, יש פעמים שבפינה הזו אני מביא שיר בגלל המילים, יש שבגלל הלחן, יש שבגלל הסיפור, הפעם אני מבקש להביא שיר בגלל ה... קליפ. אגלה למאזינים, שלפני זמן מה, שודר באיזושהי תוכנית קליפ עם השיר "סרנדה לך" של נעמי שמר, ששרו גשר הירקון, "בחלון הכי גבוה כבר כבה האור...", ובמקרה שנינו ראינו את השידור הזה, ואתה ביקשת שאספר עליו והנה אני מספר.

ומדוע דוקא היום? כי ב-8 במאי לפני 22 שנים נפטר הבמאי של הקליפ הזה ושל כל התוכנית שממנה יצא, שמואל בונים, ובא לי להזכיר אותו ולספר עליו.

השנה 1964, שלישיה חדשה יצאה לדרכה, "גשר הירקון". בהתחלה היו השלושה, בני, יהורם ואריק, נפגשים בחצות בחמאם ביפו, ומאלתרים שירה בקולות. הקהל השתולל משמחה על הופעה שקיבל בחינם, והשלושה החליטו "למסד את היחסים". אבל, לא כל מה שהולך בסטוץ מצליח בנישואים. ואחרי כמה הופעות שאיכזבו את הקהל, הם עצרו, התיעצו, ואז אמר להם חיים חפר, שיש אחת שהגיעה עכשיו מכינרת לתל אביב...

והיא כתבה. אהבת פועלי הבנין, לילה בחוף אכזיב, ואת סרנדה לך. וככה יצאה לדרכה התוכנית "אהבה ראשונה" שהיתה הצלחה מסחררת. במאי התוכנית היה שמואל בונים.

בונים התחיל לביים כשהיה חבר צעיר בקיבוץ יקום, של השומר הצעיר, הצגות פנימיות וואירועי תרבות, אבל מהר מאד נשאב לתל אביב. לאורך השנים ביים את "שלמה המלך ושלמי הסנדלר",  "תל אביב הקטנה", "שוק המציאות", אבל, היצירה הכי משמעותית שלו, שגם נקשרת לשיר שלנו היא מה שכינו, "העמדת פזמונים". את זה הוא פיתח כאן. זה התחיל עם ה"צ'יזבטרון", נכון אפילו נעמי פולני שאבה זאת ממנו, אחר כך להקת "בצל ירוק" ובהמשך, להקת הנחל, שוקולד מנטה מסטיק ו- את התוכנית הראשונה של "גשר הירקון" בשנת 1964.

בקליפ, השלישיה הזו עומדת מול הקהל אבל מסתכלת הצידה, ולמעלה, אל חלון דמיוני, ואתה ממש רואה את החלון הזה שלא קיים, ובדיקנות נפלאה, הם שרים סרנדה ומנגנים בכלי נגינה דמיוניים שכאילו בידיהם. כינורות, צ'לו, חלילים, טרומבונים. אני חושב שמעון שזה מה שתפס אותנו. משהו תמים, נקי מאד מאד.

אבל כמו שניגנו יחד, ושרו יחד, הם ניסו גם לעשות אהבה ביחד. שאלתי את ללי שמר מאיפה מגיעה האהבה הקבוצתית הזו? והיא אמרה לי: "אמא אהבה אבירות וחיזור זה היה העיקר, החיזור, ההצלחה הרבה פחות חשובה, כי מה שלא קרה במאי יקרה ביוני-יולי", כמו שכתבה הרבה יותר מאוחר.

שאלתי אותה, נניח שזה היה מצליח, עם מי היא היתה הולכת? והיא אמרה לי בלי לחשוב פעמיים: "אולי לא עם אף אחד ". כי, כאמור, מה שחשוב זו הדרך, עצם החיזור, "והכי חשוב – אמרה ללי - שהמחזרים יהיו עליזים".

לנעמי שמר היו כמה שירי שלישיות כאלה. לתאומים כתבה את שלגיה עם פסוק כמו: "עד כמה אותך נאהב", כולם אהבו אותה? ולגשר הירקון עצמם כתבה כבר על פועלי הבנין שאם תפנה אליהם עורף, ידברו עם קבלן שיסדר להם ת'בחורה. לכולם.

שבת שלום.