מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

פירות חמישה עשר (שלג על עירי)

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 14.7.2017

שלום שמעון לך ולמאזינים. הפעם, כאשר משודרת שיחתנו, אני מטייל ושר בוילנה, בירת ליטא. עיר נהדרת עם אינספור סיפורי זמר שיצאנו לשיר אותם ממש במקומות בהם או עליהם נכתבו. עם לאה גולדברג, ביאליק, אברהם חלפי, שירי הפרטיזנים, וגם שירים של נעמי שמר שאחד מהם בחרתי להשמיע היום: פירות חמישה עשר. נכון שלג על עירי.

תשאל בצדק, מה לדבש התאנה ומתק החרוב עם וילנה? אתה יודע מתי מרצה אומר "שאלה טובה"? כשהוא יודע את התשובה, ומתי הוא אומר "שאלה מצוינת"? כשיש לו גם שקף. אז הפעם השאלה מצוינת כי יש לי גם שקף. תמונה מרגשת מאד. תיכף אספר.

נתחיל  בבוקר לח בשנת תרל"ח, 1878, כשאצלנו מוקמת פתח תקוה, ופעמי הציונות מתחילים להפציע, מפרסם מנדלי מוכר ספרים סיפור על אחד, בנימין המכונה השלישי, ששומע על ארץ ישראל ומתחיל ללכת אליה. ספר ביקורתי, הומוריסטי, סאטירי על הגולה. הספר הצליח מאד, ועם השנים עובד להצגות בארץ, ספרתי, חמש פעמים.

מנדלי מוכר ספרים חי תקופה מסוימת בוילנה, יש פרשנים שאומרים ששם ספג חלק מהאוירה שתופיע בסיפורו, אבל בנימוק זה אין די בשביל לומר שהעיר" ב-"שלג על עירי" היא וילנה.
אז שמע סיפור.

ב-1922 נקלט בקבוצת כנרת גרעין של עולים מוילנא. קבוצה מפוארת שכל אחד מצאצאיה מזכיר בגאוה עד היום את היחוס שלו אליה. היתה שם חלוצה אחת, רבקה ספיר, שחטפה קדחת אחרי קדחת, עד שהרופא הציע לה לעבור לכמה חודשים למקום יבש וקריר. יבש וקריר זו וילנה. מתאים. וההורים של מאיר בעלה, עוד שם. קמה רבקה ונסעה, וגם לקחה איתה את בתה בת החמש, נעמי.

נחתו אצל המחותנים, שהו שם חצי שנה, וכל הזמן החבורה הזו אומרת לשתיים: "הישארו כאן, ארץ ישראל זה לא מקום לגדל בו ילדים". עכשיו. זוכר שאמרתי לך שיש לי תמונה. אתאר לך אותה, אם תגלוש לאתר שלי אז גם תראה אותה. התמונה מוילנה, רחוב ויבולסקי 5. רבקה ונעמי, מוקפות במשפחה הוילנאית. הורים, דודים וגם בת דודה. למקה, שמעון, מכל התמונה הזו רק שתיים הגיעו לגיל שיבה. רבקה ונעמי. כל האחרים, תוך זמן קצר, נספו.

וזה מה שעבד כל כך חזק על נעמי שמר. בתה ללי אמרה לי: "הנסיעה בגיל חמש השפיעה על אמא מאד. היא סיפרה עליה פעמים רבות. בביקור הזה היא הבינה שהגלות לא היתה ענין תיאורטי. ואת שלג על עירי כתבה באופן ישיר על וילנה".

ב- 1976 עלתה ההצגה מסעות בנימין השלישי בגירסת מחזמר. מההצגה אנחנו זוכרים מעט מאד. אבל מה שנשאר הם שירים חדשים שנכתבו על ידי כוכבת הזמר של אותה התקופה, ורקע שלהם, וילנה. ראה אלו להיטי ענק באו מההצגה ההיא: "שירת העשבים", "סימן שעוד לא הגענו", וכאמור, "שלג על עירי", שבו חולמת זלדה, איך יחזור בנימין שלה מארץ ישראל ומה יביא לה משם.

ואנחנו, ליד רחוב ויבולסקי 5 בוילנה, שרים "הנה שוב ישוב שמש לבבי" ויודעים שהם עצמם לא שבו לשם.