מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שלום לך ארץ נהדרת

שודר בפינה "איך שיר נולד" בתוכנית "העונג השישי" של שמעון פרנס בגל"צ 8.6.2018

לסיפור הפעם אני קורא "בירה ונשירה". אתה מכיר שמעון את הערבים האלה שמחלקים בירה ושרים שירה בציבור? לא זה! תיכף תראה מה זה "בירה ונשירה".

אני מבקש להקדיש את הפינה הפעם לזכרו של הפזמונאי אילן גולדהירש, מתוק, מתוק, הוא טעם החיים, אם רק יודעים כיצד לטעום, אם רק יודעים (אילן מוכיח, יגאל בשן ולהקת פיקוד צפון), הלילה בשבילים עכשיו פוסע, לילה טוב לאהבה (נורית הירש, יהורם גאון), כי לא חשוב לאן נלך ולא חשוב מה נעשה, (להשתטות לפעמים, מרקו בכר), וגם הקולות של פיראוס, וגם פני מלאך הוא נשק לה והלך (סטליוס פוטיאדיס) והשיר שאספר עליו הוא כנראה המצליח ביותר משיריו, "שלום לך ארץ נהדרת".

אז המילים של אילן גולדהירש והלחן? תוצרת חוץ, סטיב גודמן, מי מכיר מי יודע? זה שירו היחיד בגירסה עברית. זמר-יוצר מוסיקת קאנטרי משיקאגו. שמו האמצעי היה בכלל בנימין, וההופעות הראשונות שלו היו כסולן מקהלת... בית הכנסת בית ישראל בשיקאגו. אגב, הוא למד בכיתה עם אחת בשם הילרי דיאן רודהם, לא מוכר? טוב, אחרי שהתחתנה קראו לה... הילארי קלינטון. לא חשוב. מה שמענין זה שבשנת 1972 כבר פרסם כמה שירים אבל אף אחד לא כבש את העולם.

ערב אחד, בפאב בשיקאגו, בחושך, בין ענני העשן, הבחין גודמן לפתע בזמר הענק ארלו גאת'רי. Alice's Restaurant זוכרים? השיר, הסרט (1969). גודמן נשם עמוק, ניגש לגאת'רי, הציג את עצמו וביקש להשמיע לו שיר. המונים ביקשו להשמיע שיר לארלו גאת'רי והוא בהחלט לא היה מרוצה מהנודניק שזיהה אותו בקהל והטריד אותו. אלא שאז, אולי בגלל מצב רוח מיוחד, אולי בגלל מבטו הנחוש של גודמן הצעיר, ואולי בגלל איכות הבירה שנמכרה שם, לא ברור מה היה הדבר אולם גאת'רי האגדי אמר לסטיב העלום שהוא מוכן לשמוע אותו אבל בשני תנאים, האחד, שהוא יזמין לו כוס בירה, "אין בעיה, קיבלת", והשני: "יש לך זמן לשיר עד... שאני גומר את הבירה". היית לוקח את הההצעה שמעון? סטיב בנג'מין גודמן האמביציוזי, וחסר כל תקוה אחרת, הסכים, ונכנס להיסטוריה. גאת'רי לא סיים את הבירה, הוא התלהב מהשיר, הקליט אותו, ועשה ממנו להיט עולמי. כמו שאמרנו "בירה ונשירה".

מה שר גודמן לגאת'רי? City of New Orleans ("ערי ניו אורלינס") שיר שנולד בנסיעה ברכבת שארכה תשע עשרה וחצי שעות למרחק של 1500 ק"מ וכנראה משיעמום, כתב גודמן על מה שראה מהחלון, ניו אורלינס, ממפיס, טנסי, אילינוי. השיר היה ללהיט עולמי, זמרי הקאנטרי הכי גדולים שרו אותו (ג'ון דנבר, ג'ודי קולינס, ג'ון באאז, ווילי נלסון, וג'ו דסאן הצרפתי, יש גם גירסה גרמנית) וגם, יהורם גאון, בגירסה הישראלית שכתב לו אילן גולדהירש. שהחליט לא לתרגם את השיר אלא לעברת את השמות למקומות כאן בארץ.

ב- 1977, כולל אותו יהורם גאון בתקליט "עוד לא אהבתי די" ועושה אותו ללהיט מצליח גם כאן בארץ. וגם אנחנו כשנתחנו ברומא שרנו "הייתי בפריז וגם ברומא".